כל הפרויקטים
לבנון: המלחמה האבודה
הפרויקט של
חיים הר־זהב
בין מלחמת לבנון ומלחמת לבנון השנייה הייתה עוד מלחמה, עקובה מדם, בדרום לבנון. עכשיו הזמן לספר את הסיפור של חיילי צה"ל ב"אזור הביטחון"
113%
84,502
מתוך 75,000
26
ימים נותרו
550
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 13/07/2019

אני צריך אתכן ואתכם כשותפים בהוצאת הספר

לבנון: המלחמה האבודה

שמי חיים הר־זהב ואני עיתונאי. את השירות הסדיר שלי עשיתי בגדוד 931 של חטיבת הנח"ל, ואת רובו עשיתי במלחמת דרום לבנון של שנות ה-90. בשנה האחרונה אני כותב ספר על המלחמה הזאת, ועכשיו אני צריך אתכם כשותפות ושותפים כדי להוציא אותו.

את הספר לבנון: המלחמה האבודה אני רוצה להוציא בסוף 2019, בשביל לספר את הסיפור של הדור שלנו, ילידי המחצית השנייה של שנות ה-70 שהאמינו בכל לבם שהם מקריבים כדי לתת ביטחון ליישובי הצפון, אולם גילו מעט אחרי השחרור, כשצה"ל יצא מלבנון, שאפשר היה גם בלי מה שעברו שם במוצבים.

כדי לספר את הסיפור הזה, אני צריך אתכן ואתכם כשותפים: בלעדיכם ובלי התמיכה שלכם זה לא יקרה. בחרו תשורה כאן משמאל, הזמינו את הספר לעצמכם או לחברים שלכם, ואז שתפו את הפרויקט ברשתות החברתיות, כדי שעוד אנשים ישתתפו - וביחד נגיע ליעד.

על הספר:

זה ספר על מלחמת לבנון, אבל זה לא ספר על מלחמת לבנון הראשונה. כשהיא פרצה הייתי בן 4. הוא גם לא על מלחמת לבנון השנייה, שבה השתתפתי כחייל מילואים. התגייסתי בנובמבר 1995, ואת השירות שלי עשיתי במלחמת לבנון האבודה, זו של "אזור הביטחון" במחצית השנייה של שנות ה-90, זו שאינה מופיעה כמלחמה בספרי ההיסטוריה הרשמיים של מדינת ישראל, כי מבחינת ההיסטוריה של ישראל, היא כאילו לא אירעה מעולם.

אבל היא קרתה, ובארבע השנים שבין מבצע ענבי זעם בחודש אפריל 1996 לבין הנסיגה מלבנון בחודש מאי 2000 נהרגו בה כ-200 חיילים ונפצעו קרוב ל-1,000 והיו בה המון מטענים, ופצמ"רים, וטילים, והתקפות על שיירות ומוצבים, ואסון המסוקים והשייטת והשרפה בסלוקי - אבל כל זה, כאמור, לא התרחש מבחינת ההיסטוריה של מלחמות ישראל. אם לא היו תמונות שלי בלבנון, אולי גם אני הייתי מאמין שרק דמיינתי, ושכל זה לא קרה מעולם.

לפני כשנה החלטתי לכתוב על התקופה ההיא, בשביל להחזיר אותה לתודעה הישראלית. זה לא ספר בדיוני ולא ספר פרוזה, אלא ספר המתעד את ההיסטוריה: כדי לכתוב אותו אספתי מאות מסמכים מארכיונים רשמיים, עברתי על אינספור כתבות וקטעי עיתונות מאותה התקופה, וריאיינתי עשרות חיילים, מפקדים וקצינים שעשו את רוב שירותם בלבנון של שיא הלחימה מול חיזבאללה, בין 1996 ל-2000. רוב המרואיינים דיברו בפעם הראשונה אחרי 20 שנה של שתיקה על מה שעברו בלבנון, כי סוף סוף מישהו מתעניין בסיפור שלהם, בסיפור שלנו.

עכשיו הזמן להוציא לאור את הספר הזה - ובשביל זה אני צריך אתכן ואתכם


לבנון היא דבר שקרה באמת, ויש לי תמונה! ליד בינת ג'בל, ינואר 1997

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.