כל הפרויקטים
מתת החיים
הפרויקט של
היטנר זהבה
"מתת החיים" ספר ביוגרפי המבוסס על סיפור חייו של סבא יושקה (יוסף) ז"ל. עדות היסטורית מצמררת עם סוף טוב, משואה לתקומה. בזכותך הספר ייצא לאור !
94%
28,130
מתוך 30,000
16
ימים נותרו
181
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 06/06/2019


"מתת החיים - ספר ביוגרפי המבוסס על סיפור חייו של היטנר יושקה (יוסף) ז"ל.

סיפור מרגש ומטלטל משואה לתקומה, על חברות, תעוזה ומוסר השכל משמעותי  לחיים של כולנו.  בואו לצלול לתקופה אחרת, שממנה צמח אור גדול.

מי זה סבא יושקה?

היטנר יוסף הוא אבא שלי ויחד עם אמי, לילי-יהודית הקימו בית בישראל אחרי התופת של מלחמת העולם השנייה, המחנות והגטו. בבית שבו ההורים הם ניצולי שואה הילדים, הדור השני גדלים קצת אחרת.

המראות, הטראומות והצלקות נותנים אותותיהם בכל תחומי החיים למרות המאמץ להעלים את העבר ולהציג מציאות ורודה.

השואה, ההשמדה, הסכנה והפחד, התלאות בדרך וקשיי הקליטה תמיד באוויר, ביום ובעיקר בלילה, לא רק עבור ההורים אלא גם עבור הילדים.

תחושת האובדן והחיפוש האינסופי, ימי הזיכרון שהופכים לימי אבל משפחתי, הטקסים... כל אלו הם מציאות קיומית יומיומית.

הרעיון לספר "מתת החיים" נולד כשאבא סוף סוף השתכנע להקליט את העדות שלו ל"יד -ושם". לאחר שמיעת העדות המצמררת שנחשפנו אליה די לראשונה אחותי ואנוכי החלטנו שהסיפור חייב להישמע ברבים.

לאחר מות אימי מצאנו את היומן שכתבה בשואה ובתוכו מונח הטלאי הצהוב האישי שלה, אותו נשאה עוד שנים רבות אחרי שכבר לא היה על בגדיה.
אבי סירב לענוד את הטלאי הוא נעצר, הוכה ועונה בשל כך... "אני לא בהמה אותי לא יסמנו" הייתה משנתו לאורך כל חייו.

ברגע שאחזתי את הטלאי של אימי בידיים רועדות יחד עם המשפט של אבי שהדהד באוזניי נפלה ההחלטה "מתת החיים" חייב להיכתב ... התזמון היה מדויק ונראה כי אין מקריות והכל מכוון מגבוה.

הסיפור מתחיל מחייו של אבי ונפרש לאורך ארבעה דורות . כוחו טמון במעבר מהיחיד אל ההמון ולכן אין יותר סמלי ממימון המונים להפוך אותו לסיפור מאישי לפומבי.

במשך שש שנות המלחמה שהה אבי שנה שלימה במחנות העבודה, הועסק בכפייה במטלות פיזיות בתנאים בלתי אנושיים של מזג אוויר, הרעבה, חוסר ביגוד והיגיינה.  נאבק במחלות, בהשפלות, חווה על בשרו עינויים מהאכזריים ביותר ולא פעם פגש מולו את המוות, אך יותר מכל דאג לחבריו ולמשפחתו. תמיד נהג ביושר, בכבוד, בהומור, בתעוזה וגבורה אך יותר מכל בתקווה ואמונה ובשל כך לא ויתר על החיים. יהודים רבים חבים לו את חייהם.

לאורך תשעים שנות חייו בצל ילדות מורכבת הובילה אותו האמונה כי :

"החיים חזקים מהכל, עם תקווה ואמונה, נחישות וחשיבה מהירה נוכל להם". 

עם אמונה זו ניצח אבי ויצא משואה לתקומה, מעצב לשמחה ומיאוש לאופטימיות.

בזכות המילים שלו ותמיכתכם הספר ייצא לאור  וסבא יושקה ימשיך לחיות בתוכנו !!!!

 טעימה מהספר - פרק 10: 

"מרוב התנגדותי לטלאי... שכחתי לענוד אותו...אתה תיתפס ותישלח לכלא ! אתה לא מפחד? הם יכולים להתעצבן ואפילו לירות בך... חברים... בלה, איוון, בונדי ואווה תרדו ממני ועיזבו אותי... במשך שבוע שלם הובלתי על ידי הסוהרים לחדר העינויים, הסוהר הקשוח הצליף על גבי החשוף עם שוט כל יום 30 מלקות, לא הוצאתי מילה. כשהובילו אותי חזרה לתא צחקתי לסוהר בפרצוף... זה הכעיס אותו עוד יותר..."

קצת עלי :

שמי זהבה היטנר ומרבית חיי עבדתי במשטרת ישראל כפועל יוצא להורים חברי מחתרות.

אני אם חד הורית לאדוה בת ה-13 שותפתי לחיים ולפרוייקט. אדוה הייתה חלק מהעצמת הטקסטים, איור כריכת הספר ועיצובו, היא המשענת שלי.

אני גמלאית משטרת ישראל, בעלת תואר ראשון במחול ומוסיקה, תואר שני בחינוך ומדעי ההתנהגות, בוגרת קורס גרפולוגיה ואוהבת לעסוק בתחביביי האישיים בזמני הפנוי.

קשורה מאוד למשפחתי הצנועה בארץ ומעבר לים.

משפחתנו על אף היותה חלוקה מבחינה רעיונית ודתית, מלוכדת מאוד בזכות מורשת הורינו שלפיה : " איש איש באמונתו יחיה. דם חזק ממים " 

ומשם נובע כוחנו - כדור שני, שלישי ואף רביעי לניצולי שואה וכעם היהודי.  

רק בזכות התמיכה שלך הספר והסיפור החשוב הזה יצא לאור

בחר/י תשורה מתאימה והיה חלק ביצירה

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.