כל הפרויקטים
הקמת יער המאכל יבנאל
הפרויקט של
צור סופר
בואו להקים איתנו יער מאכל! תמכו בנטיעת שישה דונמים של עצי פרי במיזם ללא מטרת רווח. פרי שיחולק בחינם ולכולם!
129%
32,270
מתוך 25,000
0
נותרו
212
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 06/04/2019

החלום שלי הוא יער מאכל, עם פרי שזמין לכולם ובחינם. בחרו תשורה לטעמכם'ן, והשתתפו בהקמת יער המאכל ביבנאל!


רגע... מה זה יער מאכל?

יער מאכל הוא יער מעשה ידי אדם, אשר מסוגל לספק תוצרת פרי וירק איכותית, תוך קיום מערכת אקולוגית בריאה ויציבה בתוכו. מעין שילוב בין שדה חקלאי ושמורת טבע. השאיפה היא שהיער הבוגר יהיה מסוגל להניב תוצרת איכותית גם ללא כל טיפוח מצד האדם. גידול מזון לבני-אדם ובנות-אדמה, יכול ללכת יד ביד עם צרכי הטבע.ליערות מאכל תועלת רבה לסביבה, וייתרונות רבים - הן על-פני חקלאות קונבנציונלית והן על-פני שיטות ייעור מלאכותי כפי שהיה נהוג בישראל במאה השנים האחרונות. יערות מאכל מחזירים את העושר לאדמה ואת המגוון הביולוגי הרחב שהיה בה טרם הפיכתה לחקלאית, מצמצמים את זיהום המים, האוויר והאדמה באזור, מספקים בטחון תזונתי לדרי היער - הן לחיות הבר והן לקהילת בני האדם החיים בהם. שרשרת של יערות מאכל סביב הים התיכון תוכל לעזור בבלימת תהליך המידבור העולמי, אשר גורם לאיבוד מזון, הכחדת מינים, ותורם לריבוי העוני.​​

הפרוייקט הוא ללא מטרות רווח. מטרתו העיקרית - גידול מזון לצריכה עצמית, תוך התחשבות בצרכי הטבע ושיקום המערכת האקולוגית.


מתנדבים ביער, בנטיעות ט"ו בשבט 2019

העקרונות שלנו:

התפיסה המרכזית של חזון יער המאכל, היא שבני-אדם הם יצורים חשובים, אבל אין לנו לזכויות-יתר על-פני יתר בעלי החיים. יתרה מזו, הדרך היחידה להבטיח את הישרדותנו כמין היא באמצעות התשלבות בתוך מערכת החיים הקיימות על כדור הארץ. רק יצירה מחודשת של מערכות אקולוגיות מתפקדות יכול להבטיח עולם מתפקד, מגוון, בריא ושמח!

העקרונות לפיהם מנוהל היער, מגיעים מתחום הפרמקלצ'ר (Permaculture) - שיטת חקלאות אקולוגית אשר פותחה באוסטרליה בשנות ה-70. 

יער המאכל
יער המאכל יבנאל, סתיו 2018


מי אני?

שמי הוא צור סופר (31), אני פעיל סביבתי; בעל ותק של 16 שנה כמדריך טיולים וסדנאות טבע שונות בחברה להגנת הטבע ובאופן עצמאי; מייסד ומנכ"ל עמותת "חיים בטבע", ומפעיל את יער המאכל יבנאל.

​כאדם שגדל בעיר גדולה ושיצא לטיולים לעתים קרובות - תמיד ידעתי שחסר לי משהו. המשהו הזה היה ההיכרות המעמיקה עם הצד הפראי של העולם. ​בשנים האחרונות חייתי הרבה מאוד מהזמן ללא בית בנוי, ולנתי לילות רבים מספור בשטח. בשנה האחרונה גרתי בתנאי שדה בבקעת יבנאל, במקום בו התנים והצבאים הם עיקר האוכלוסיה.


החזון:

היער יהווה דוגמה ומופת לטכניקות חקלאות סביבתית - גידול פרי וירק תוך השתלבות בסביבת חיי הבר סביב. היער יספק מזון לקהילה המטפחת אותו, ויהווה מקום מפגש, התקהלות, חינוך ותרבות. היער יהווה בעצמו מערכת אקולוגית חיה, המשתלבת בסביבתה בצורה הרמונית ומקיימת. היער יהיה מקום ללימוד ויישום קיימות, ויהווה מודל בינלאומי לחקלאות מקיימת.

למה אני עושה פרויקט שלא ארוויח ממנו כסף לעולם?

אני מאמין שמזון צריך להיות זמין בחינם ולכולם. כמו שלא גובים מאיתנו כסף על אויר או על שינה (הרי אלה הם צרכים בסיסיים, בלעדיהם לא נוכל לחיות) - כך גם מזון בריא ובסיסי צריך להיות זמין לכל, ובחינם. מטרת העל שלי היא לבסתן את כל הארץ - ממטולה ועד אילת. בינתיים, אני מתחיל עם האמצעים העומדים לרשותי. אני מתכוון להזין את עצמי מן התוצרת של החלקה, ואני מזמין את כל מי שירצה ליהנות איתי מן השפע! החלקה צמודה לשביל ישראל, ככה שמטיילים עוברים בה בכל ימות השנה, אז לשמחתי תמיד יהיה עם מי לחלוק (בחינם, כמובן) את עודפי הפרי.

מתנדבים ביער המאכל יבנאל
מתנדבים ומתנדבות ביער המאכל יבנאל, קיץ 2018


מה כבר יש בשטח?

יער המאכל שלנו צעיר - ממש פעוט שנולד זה-עתה. הקרקע עוברת תהליך שיקום, במהלכו יישתלו צמחים רבים - עצי פרי, וצמחי תועלת אחרים. ככל שיחלפו השנים, יהיו ביער יותר צמחי מאכל מניבים, השאיפה היא שהיער יוכל לספק את כל צרכי ההזנה של קהילה המתגוררת בקרבתו, ואת העודפים נוכל לחלק במתנה.

  • בוצעו נטיעות ראשוניות של עצי פרי ומגוון מינים של צמחים תומכים.
  • נחפרו תעלות ובריכות לעידוד חילחול מי הגשמים אל הקרקע - שיקום מי התהום.
  • פוזרו אלפי זרעים של צמחי בר.
  • הופק סירטון הסברה על יערות מאכל, בהשקעה של כ-10,000 ש"ח (הסירטון מוצג למעלה).
  • הוצבו תשתיות לשלב הנטיעות העיקרי.

... אז בחרו בתשורה המתאימה לכן'ם,

וביחד נגרום לזה לקרות!


אושרה וצור - אם ובנה בעבודות תחזוקה של השתילים


רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.