כל הפרויקטים
יובלים - פריצת דרך
הפרויקט של
יעקב ליכטר
היו שותפיי! תמכו ואפשרו לי להוציא לאור סיפור שלא-יאומן: למה ואיך נאבקנו 7 שנים כדי להקים יישוב קהילתי באמצע הגליל הריק מהתיישבות עברית.
110%
57,418
מתוך 52,000
0
נותרו
158
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 07/05/2019

שלום לכם - הזמנה לקחת חלק בהוצאה לאור של סיפור חברתי והתיישבותי ייחודי ומפתיע

בואו לקחת חלק בהוצאה לאור של ספרי "יובלים - סיפורהּ של פריצת דרך לאומית".

הספר יביא את הסיפור המלא והמקורי, בגוף ראשון, של העלאת רעיון ההתיישבות הקהילתית ומימושו ביישוב הקהילתי "יובלים". חלקים מהסיפור יהוו הפתעה גדולה לרובכם. הגיע הזמן שהפרק החברתי-התיישבותי הזה יסופר לציבור הרחב, כך שכל אחד מאתנו יוכל להפיק את לקחיו ממנו.

למי מיועד הספר

הספר פונה אל כל מי שסדרי ממשל ומדינה תקינים בישראל באמת חשובים לו, למי שחפץ להבין יותר לעומק את חייו בארץ ולמי שההיסטוריה של מדינת ישראל יקרה ללבו. אני מאמין שהסיפור האותנטי הזה ישמש גם חומר גלם לכל חוקרי ההתיישבות, החברה והמלחמה על זכויות האזרח בארץ ישראל. וכמובן שהספר מיעד לתושבי משגב בגליל בכלל ותושבי יובלים בפרט.

על יוזם הפרויקט

אני, יעקב ליכטר, יליד 1948, בהכשרתי ובעיסוקי פיזיקאי, מנהל ויזם תעשיות עתירות-ידע, יזם חברתי ופילוסוף של המדע. בין השנים 1975 - 1982 פיניתי את עצמי לעבודה ציבורית- התיישבותית התנדבותית, והייתי ממובילי רעיון ההתיישבות הקהילתית וההקמה בפועל של "יובלים" בגליל.

השלב בו נמצא הספר

כתב היד של הספר הושלם. הוא כולל את סיפור אירועי שבע שנות ההקמה, תמונות מאותה תקופה ומיובלים של היום, עותקים של מסמכים וקטעי-עיתונות רלוונטיים ועדויות וסיפורים אישיים. הספר מוכן לעריכה ולהוצאה לאור. מרגע זה הדברים תלויים בכם.

מה בספר וברוחו - על קצה המזלג

בצד סיפור המאבק האזרחי של גרעין המשפחות הגדול מביא הספר את עיקרי רעיון ההתיישבות הקהילתית, ההיגיון שבו והתאמתו להתיישבות מודרנית, את הרקע האידיאולוגי של הממשל והמוסדות המיישבים עד ל- 1977 ומראה כיצד היוותה אדיאולוגיה זו חלק משיטת השליטה והבטחת ה"הגמוניה" הקולקטיביסטית בהתיישבות. במקביל לסיפור האירועים מנתח אותם הספר בהתייחסות לתיאוריות חברתיות-פוליטיות ולנסיבות הפוליטיות של אותה תקופה. מבחינה זו, הוא פורש מבט רחב - אבל גם עמוק - המאפשר הבנה של נושאים נוספים, שהם אקטואליים גם היוםבסיפורים שבספר שזורות גם אנקדוטות רבות, מהן משעשעות, אך כולן מלמדות שיעור רב ערך לגבי חיינו בארץ הזאת.

על גרעין המשפחות הגדול שלנו אמרו, בשעתו: "אתם לא רק גרעין – אתם מעצמה גרעינית". ואכן, המאבק שלנו התנהל ללא פשרות לאורך שבע שנים בכל הרמות: בציבור הרחב, בפקידות הממשלתית וב'מוסדות המיישבים' של אז, בתקשורת הכתובה והאלקטרונית (עוד כשהטלוויזיה הייתה בשחור לבן...) ועד לרמה הממשלתית וההתיישבותית הבכירה ביותר במדינה.

בין רבים אחרים - עם מי נפגשנו כדי לשכנע ולהיאבק?

עד לבחירות המהפך ב- 1977 נפגשנו עם גולדה מאיר, ישראל גלילי, חיים ברלב, אריק נחמקיןרענן וייץ ואחרים. אך לשווא. הכל היה נעול - במקום חשיבה וקבלה שלטה קונספציה מאובנת. אחרי המהפך הפוליטי של 1977 נפגשנו, ראשית, עם ראש-הממשלה (החדש) מנחם בגין, והוא שינה את הכוון, תמך בנו ואז נפגשנו עם אריאל שרון, גדעון פת, שמחה ארליך, דוד לוי, מתתיהו דרובלסחברי-כנסת שונים, הרמטכ"ל דאז רפאל איתןהאלוף אברשה טמיר (אז ראש אג"ת במטכ"ל) מנכ"לים ממשלתיים ורבים אחרים שעימם עבדנו והגשמנו את חלומנו.

כל האישים הללו הם חלק מגיבורי הספר.

זהו סיפור הניצחון של האמונה הסוחפת, האנרגיה, רוח-האהבה והפירגון, הרֵעוּת וההתנדבות על ממסד שבע-שלטון ושבוי בקונספציות אשר טעה לחשוב שהן מבטיחות את הישרדותו. הקמת היישוב יובלים ב- 1982 סימלה שינוי בפניה של ההתיישבות הכפרית בישראל לעד. הספר יגולל סיפור ישראלי מאד, מרגש ומלמד, שקורה אולי רק פעם בתקופת חיים.

פנייה מלב אל לב

הספר יוכל לראות אור בזכות תמיכתכם  וגיוס מוצלח של 100%תמכו ובחרו בתשורות ברצונכם וכמיטב יכולתכם.


רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.