כל הפרויקטים
הפקת מתי כבר 70 - מחזה
הפרויקט של
עמותת "תנו לאדם לחיות"
תומכים עכשיו ולוקחים חלק בהפקה חשובה זו - מחזה תיעודי, מטלטל ומרגש המבוסס על מקרה אמיתי - מזל מחפשת אחרי אמה ואחיה התאום שנעלמו
1%
1,170
מתוך 120,000
19
ימים נותרו
7
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 13/03/2019

שלום לכם. 

מטרתנו היא להפוך מחזה חברתי תיעודי חשוב להצגה מוצלחת. בואו נעשה זאת יחדיו!

אנחנו מזמינים אתכם לצפות בסרטון, לקחת חלק ממש כעת בהפקה ולהשתתף עמנו בתהליך הסוער, הלא פשוט אך המלא בסיפוק - להגיע מהמחזה הכתוב אל תשואות הקהל בסיום הצגת הבכורה.  אנחנו מאמינים שההצגה תזכה לעלות על במות רבות - מדובר על יוצרים מנוסים ומחזה שיודעים לחבר את הסיפור האישי עם הזווית החברתית והציבורית תוך יצירת עניין אומנותי ובידורי. אכן מדובר בנושא חשוב, כאוב ושאסור להתעלם ממנו. 

הסיפור שנבחר ועליו מבוסס המחזה הוא סיפור אמיתי, סיפורה של נערה שבגרה ונכנסת למסע חיפוש אחר אחיה התאום ואמה שנעלמו. מסע אשר מסתיים כשהיא פונה לעורך דין כדי לטפל בעניין. זו אולי הטרגדיה הגדולה של פרשת חטופי תימן – רק בשנתיים האחרונות החל טיפול משפטי בנושא הזה, טיפול שלא היה בכלל במודעות הציבור שנפגע. וזו גם מטרה חשובה שאתם יכולים לקדם ממש עכשיו - לסגור פצעים פתוחים בחברה הישראלית הכל כך מורכבת.

הכל בידיים שלכם. המחזה כבר כתוב. השחקנים לוהקו. יש לנו במאי וותיק ומנוסה. עוזר במאי. כוריאוגרפית ואומנית רב תחומית ותיקה שתתן לנו עוד ממד אומנותי. עכשיו נותרו הפרטים - אולם לחזרות, הכנת תפאורה ועוד ועוד. פה אתם נכנסים לתמונה בהפקה שאתם ואנחנו נרים בתמיכתכם באמצעות התשורות המוצעות מהם תהנו גם כן. כאשר נצליח להרים את הסכום הנדרש במסגרת הזמן הקצוב, נתחיל מייד בהפקה

התמיכה שלכם בהפקת המחזה תביא לכם, מלבד התשורות שתקבלו (תשורות משתלמות, דרך אגב, אם אתם אוהבים תיאטרון איכותי ומוסיקה):

  1. ערך חברתי - לא לתת לדברים להשכח. לא לתת לדברים כאלה לקרות שוב. לאפשר להבין יותר טוב מה קרה. לתת לאמת לצאת לאור. הכל בזכותכם.
  2. ערך אומנותי – מדובר בתיאטרון אמיתי. תיאטרון מקורי, ישראלי, נוקב, מרגש. הצטרפו להפקה של משהו לא פוליטי, משהו ששייך לכולנו ונוגע לכולנו. בלי לבקש תקציבים ממשרד התרבות - אנחנו כולנו יוצרים את התרבות בישראל לא הממשלה. 

שורה תחתונה - בואו נרים ביחד את ההפקה כל אחד לפי יכולתו - יש אפשרות למדרגות תמיכה שונות ולקבל תשורות ראויות בהתאם ואתם יכולים ממש עכשיו להצטרף - לעשות תיאטרון, להשפיע חברתית, לשמר היסטוריה.  תודה מראש! (הערה: לעניין התשורות, מקום איסוף הדיסקים הוא בחולון, הכרטיסים ישלחו במייל).

עמותת "תנו לאדם לחיות" נוסדה בשנת 1994 ומקדמת פרוייקטים חברתיים שונים בדגש על חירות הפרט ומתן אפשרות למימוש עצמי. המחזה נראה לנו חשוב מאין כמוהו, הצוות האמון על ההפקה מקצועי, מנוסה ורציני ולכן לקחנו על עצמנו לגייס כסף להפקתו אשר יוחזק בנאמנות בידי עו"ד תומר ששון, היועץ המשפטי של העמותה וינוהל על ידו כדי לשמש אך ורק לצורך ההפקה. תמיכתכם היא שתביא להעלאת הנושא למודעות הציבורית ולנתינת עוד זווית ראיה אומנותית באמצעות התיאטרון החברתי.

תוכלו לקרוא בהמשך על המחזה ופירוט מלא של הצוות הנפלא של היוצרים והמשתתפים - בואו להיות חלק מהצוות הזה, בואו להנות יחד איתנו מהתהליך והפירות - תמיכתם היא לא רק בנו אלא בתרבות הישראלית בכללותה - בחרו תשורה ותמכו בפרוייקט, עכשיו, כדי שנגיע ליעד בזמן

על היצירה

הכל התחיל כאשר אחותו של הבמאי אורי אבירם ספרה לו שהיא נולדה תאומה ואחותה נעלמה בעת הלידה. בעקבות תחקיר של שנה וחצי נחשף סיפור מזעזע של חטיפת ילדים, לא רק תינוקות, בעיקר ילדי תימן אך גם מעדות אחרות. מערכת מאורגנת וחשאית של בכירים במוסדות כגון: בתי חולים, צבא, צים, ויצ"ו ועוד שיתפה פעולה באופן מתמשך.

בעקבות התחקיר נכתב המחזה, שכל קשר בינו לבין המציאות איננו מקרי כלל וכלל והמובסס על מקרה אמיתי, המתאר את מסע החיפוש של מזל, שאמה קציעה שילדה אותה בגיל 16 ואחיה התאום נעלמו כשהיא מחפשת אחריהם. תוך כדי החיפוש מתגלים סיפורים נוספים עד אשר נפגשת מזל עם עורך דין אשר מכין תביעה ייצוגית בשם כל משפחות החטופים.

"חזרתי מארוחת הצהריים, הייתי בת 3 ולא מצאתי אותם יותר... ומאז ובכל יום, אני מציצה לעבר הדלת בתקווה"

המחזה מעביר את האווירה של 5 שנים לאחר השואה בה גורמים בממסד הישראלי על כל שלוחותיו פעלו באופן אקטיבי לחטיפתם ומכירתם של ילדים בעיקר למשפחות מיהדות ארה"ב. סיפור שנופל בין הכסאות כתוצאה מהפחד שיתגלה ויחשוף כיעור, אטימות ומעשים נפשעים של גורמים שונים במדינה ומטעמה.

על היוצרים (יש ששה, ביניהם ותיקים, אז אפשר גם לדלג אם ארוך מדי)

זהו מחזה ביכורים עוצמתי של נגה בנימין אמנית רב תחומית ועוסקת ביצירה והתפתחות אישית המשתתפת גם היא במחזה. יצאה לפנסיה מוקדמת לאחר 32 שנות שירות במשרד ראש הממשלה. בוגרת אוניברסיטת בר-אילן במדע המדינה. כותבת כל חייה נאומים, שירה ופרוזה. "המילה הכתובה עבורי הינה לכידת הרהורים מהאינסוף אל תעלות מוחי ומשם, לאחר עיבוד, עיצוב ותיבול בעצמיותי, ביטויין החוצה דרך אצבעותיי אל הדף או המסך".

הבמאי והמעבד אורי אבירם הינו מחד גיסא במאי ויוצר ותיק ומאידך גיסא פעיל חברתי עם קשר ישיר ורגיש לכל רבדי החברה, תחלואיה וצרכיה, מדריך חבורות רחוב מוסמך מטעם ביה"ס לעובדים סוציאליים חינוכיים. מנחה מחוז מרכז והצפון בתיאטרוני חובבים ושימש כמורה לתיאטרון בבתי ספר ובהנחית קבוצות. היה שדר רדיו מקומי בצפון הארץ. מזה 20 שנה מפקח ארצי על מגמות קולנוע, טלויזיה וסאונד בבתי-ספר להנדסאים כאשר הוא אחראי על כתיבת תוכניות לימודים.

במאי ויוצר של הסרטים: עדות חסויה (שודר בתכנית עובדה), כדור אחד שלוש דתות (הוצג בסינמטקים), מלכישוע תל-אביב, כך רוצה לזכור אותך (תעודי על סגן דודו חן-כהן ז"ל), עצמאי בשטח. הצגות:  הסודות שבקיר 2004 - הצגה על מחלות נפש של בני נוער, מבחן בוזגלו 2004 - מחזה בנושא פערים עדתיים, ישראערב (פסטיבל עכו 2005) - סאטירה על חיי הערבים בישראל, נחמה 2014 – הצגת יחיד על התמודדות בלתי אפשרית של אשה המהווה קרבן להתעללות, קפצה למעלה 2015 – סיפור חייה הטרגי של אנורקסית, יוסי ילד שלי 2017 - מחזה על כשלונה של החברה בקבלתו של האחר – אוטיסט בתפקוד גבוה

"אני כבמאי, לאחר כשנה וחצי של תחקיר, החלטתי כי אני רוצה לעשות הצגה דוקמנטרית נאמנה מאוד אליו. לכן חיפשתי שני שחקנים; האחת תספר את סיפורה הטרגי של מזל ותהיה שחקנית שעדין יש בה תום ונאמנות למשחק. כך בחרתי באבישג אנגל המגיעה מרקע של תיאטרון הילדים. השחקן יהיה בעל רקע דרמטי בעברו ועורך דין במקצועו כדי שיגלם את עו"ד יוסף גמליאל המייצג את מזל וכן עוד מאות תימנים הקשורים בצורה זו או אחרת לחטופים. גם בקשתי להראות קצת מהתרבות התימנית בשירה ובמחול וכך נוצר שיתוף הפעולה עם צביה בר אברבנל"

רומה בוטמן

עוזר במאי ואחראי על תאורה, תפאורה ואפקטים שונים. בוגר בצלאל במגמת אנימציה, בעל תואר הנדסאי קולנוע וטלוויזיה ממיכללת ספיר, תואר ראשון במגמה לקולנוע וטלוויזיה במכללת ספיר. השתתף בפרויקטים אומנותיים שונים בתחומי ציור, אנימציה (שלושה סרטי אנימציה והשתתפותם בפסטיבלים בין לאומיים), סטורי-בורדים, צילום וידיאו, עיצוב ובניית תפאורות לאתרי צילום, עיצוב פוסטרים ופליירים.

עבד כמורה בשיעורי עזר ותמיכה טכנית לסטודנטים במגמת אנימציה במכללת ספיר ומרצה לאנימציית Stop Motion במכללת תל-חי.  משנת 2011 בוחן סרטי גמר מטעם מה"ט במכללות. השתתף בסרטים דוקומנטריים כצלם, עורך ובמאי. סרט האנימציה שלו "בד רנרוא" השתתף בפסטיבל ירושלים 2012 וזכה לציון לשבח בפסטיבל "אסיף" 2012.  כיום נמצא בתהליך סיום התואר השני בפרוייקט גמר המהווה סרט עלילתי באורך מלא בטכניקה מעורבת של אנימציה דוקומנטרית וצילום וידאו, עובד כמורה פרטי לאנימציה ולאחרונה אף השתתף בפרויקטים משותפים בין ישראל לגרמניה וצ'כיה במסגרת לימודיו לתואר השני.

השחקנים

אבישג אנגל

קריירת הבמה שלה החלה בגיל 10 כשהשתתפה בהצגה "התלמידה עליזה" בתפקיד מכובד עם בומבה צור ז"ל. בגיל 14 עד הגיוס הייתה סולנית להקת "עלייה" בכפר סבא, להקה של שבע נערות חמודות שהופיעה ברחבי הארץ. נישאה בגיל 24 והחלה ללמוד משחק במיכללת תהילה (לשעבר) בתל אביב. תוך כדי הלימודים הופיעה פעמים רבות בתאטרון צוותא ובשנה השלישית זכתה בתחרות מונולוגים ארצית מתוך הסרט "צבע ארגמן". לאחר שסיימה את לימודיה התקבלה לתאטרון פתח תקווה שם כיכבה במשך שש שנים בהצגות רבות כמו "בוסתן ספרדי", "מבקר המדינה" ועוד.

לאחר מכן כתבה וביימה את ההצגה הקומית "רעדלה ובהדלה" בהגייה תימנית, כשהיא משחקת בתפקיד הראשי ועוד שחקן לצידה. יחד איתו הופיעה במשך שנה באזור השרון ועוד מקומות שונים בארץ. לאחר מכן התקבלה ללהקת "בימול" בניצוחו של אבי אלבוחר, שם הופיעה כזמרת על במות רבות במשך שש שנים שלאחריהן חזרה לשחק במשך שנה בהצגה התימנית "סעיד וסעידה". כיום משתתפת בהצגת ילדים שכתבה וביימה בשם "נקיקי וליכלוכי". אבישג גם מציירת בשמן.

עו"ד איתי צברי

בן 46 ואב לארבעה ילדים, שלושה בנים ובת - דור (18), יערה (16), אייר (14) ומעיין (11). בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן. עוסק כעוד אזרחי מסחרי המתמחה בתחום המקרקעין ואף עוסק בייזום בתחום המקרקעין.

הבמה תמיד הייתה ברקע. מגיל צעיר השתתף בהפקות בית ספר והפקות עירוניות. בתיכון התקבל ללהקה הייצוגית של משלחת הצופים לארה"ב, "קראוון הידידות" בניהול יאיר קלינגר ועופר שפריר ולאחר מכן ללהקת הנוער של פתח תקווה "להקת פיקוד מלאבס" בניהול עופר שפריר ומירון מינסטר. לפני כעשר שנים היה חלק מלהקת "בימול" בניהול אבי אלבוחר.

כוריאוגרפית ואחראית על המוסיקה

צביה בר – (עורקבי) אברבנאל

ילידת העיר ראדאע שבתימן. החלה את דרכה כרועה-צאן (בגיל 9 שנים) עד שהגיעה לתואר אקדמי. מהמדבר בערב הסעודית לפרקט האתני של להקת המחול הייצוגית- "ענבל". הופיעה על במות בינלאומיות גדולות וידועות וכן כשחקנית בקולנוע ובסדרות טלוויזיה. למדה תיאטרון עם לוסיאל באול ("אני אוהב אותך לוסי") ואופרה באופן פרטי עם לדימיר שוסטרוף (המורה של ג'ודי גרלנד).

את מוסיקת הג'אז ספגה מאנשי עולם הג'אז דוגמת: דיינה וושינגטון, ריי צ'ארלס סמי דייויס האב והבן , בהגיעה חזרה ארצה -1969 , התחברה עם ה"ברנשים של פיאמנטה" , מיזגה את המוסיקה התימנית - המזרח עם המערב בסגנון הג'אז, עולמית, לראשונה בהיסטוריית המוסיקה הפופולארית. לאחר שהחומרים הללו הגיעו ומגיעים לקהל רק דרך הופעות חיות, ברדיו הממלכתי ובחנויות, החלה חברת התקליטים "פורטונה" לגאול ולהעלות מחדש מוסיקה ערכית זו. הפקה מחודשת של התקליטון "SOUL OF THE EAST, במהירות 45 יצאה לאוויר ב-29/11/2012 , תגובות משכנעות וחיוביות, באירופה, באסיה הגדולה, ובגילאי 20+ ודור האספנים הישראלי.

הקימה בלוס-אנג'לס להקת סטודנטים בת 50 משתתפים בעבור הקהילה המורמונית המרכזית בעיר סולט-לייק סיטי שבמדינת יוטה (ארה"ב). מופיעה ומפיקה קונצרטים מגוונים ליחידים ולהרכבים גדולים בארץ ובחו"ל. הופיעה בכל אמצעי התקשורת האפשריים ולצידם של מיטב האמנים:סמי דייויס הבן אנדי וויליאמס,דונובן ואחרים... ערכה והגישה תכנית יחיד בשידור – חי בטלוויזיה הלימודית האמריקאית מחוף אל חוף. בישראל, ברשת א', ערכה והגישה 25 תוכניות לרשות-השידור,בשידור-חי :"שעה של כיף" עם: צביה בר.

הקימה בעיר רחובות את להקת תיאטרון ומחול " בר-יובל 121 ".2003-2006

פועלת על שימור ופיתוח "אסכולת המחול" של מורתה הדגולה והאהובה שרה לוי-תנאי מייסדת תיאטרון המחול ענבל וכלת פרס ישראל, בהסכמתה ובעידודה.

מונתה באשקלון למנהלת אומנותית וכוריאוגרפית של להקת"כנפי-יונה" ( משנת 2004 ).

למדה תקשורת בנושא:"פולקלור מול תקשורת" – יחסים בינלאומיים, תיעוד ומחקר. סיימה BA , MA ו- PHD ולאחר שהוענק לה "אות האקדמיה מטעם "אוניברסיטת יורק" ארה"ב, נתבקשה לחבר ספר על-מנת לאגד ולתעד את הנושא שישמש אנתרופולוגים, חוקרי-פולקלור, לומדי תקשורת, מרצים בנושאי אמנות ופולקלור ומובילי דעת-קהל. הוציאה לאור את הספר "נשים פורצות דרך" שמהווה אינציקלופדיה מקיפה, משמעותית בעלת ערך סגולי רב לשוחרי תרבות יהדות תימן בכל הזמנים. את הספר מלווה מופע "נשים שרות אהבה" ואלבום שירים "נשים שרות אהבה" ( 2014). אלבומים נוספים שיצאו לאור: "כיף בלילות כנען" (שירי א"י ב'-1992) שירת החינא" (1994); "שירת הנשים התימניות (אנתולוגיה – 1996); שירת א"י א' (1990).תקליט LP 1990 תקליטון 45 (1972). הוענק לה פרס משרד התרבות והספורט ע"ש אריק איינשטיין לשנת 2017 על שימור הזמר העברי והפולקלור התימני.הוציאה שלושה ספרים:"נשים פורצות דרך", DANCING OVER TROUBLED WATERS וצביית הבר.

לסיכום: מחזה סוחף ודרמטי, נושא חברתי חשוב, צוות לעניין - הצטרפו אליינו ונצא לדרך, עכשיו. בחרו תשורה וקדימה!

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.