כל הפרויקטים
טפשונת משטרים- שירת הגירה
הפרויקט של
אלקס ריף
ספר השירה הראשון של אלקס ריף, משוררת ומייסדת ״הבריגדה התרבותית״. הספר יצא בהוצאת פרדס, בעריכתה של יעל גלוברמן ובאיורה של וליה רוזנצוייג.
129%
41,360
מתוך 32,000
0
נותרו
403
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 30/11/2018

מי אני?

שמי אלקס. בשנת 1991 היגרתי לארץ עם הורי מברית המועצות. ילדת דור 1.5. אחת ממיליון.

הזיכרון הראשון שלי הוא היום הראשון שלי בגן ילדים ישראלי. נכנסתי עם אמי לגן רועש, כשלפתע השתחררה דממה. כל הילדים עצרו את המשחקים, הצביעו עליי והתחילו לצחוק.

אמא שלי המקסימה הלבישה אותי בשמלת תחרה לבנה, גרביונים עבים, סנדלים ופפיון אדום ענק. באותו היום החלטתי- אני לא רוסיה יותר. לא רציתי לדבר ברוסית ולא להכיר שום דבר מתרבות הבית בו גדלתי. רציתי להיות ישראלית.

במשך עשרים שנה עשיתי את ״מסע הכומתה הישראלי״: הצטיינות בבית הספר, שנת שירות בקהילה, קצונה בצה״ל, תואר ראשון ובשני באוניברסיטה ועבודה במשרה משמעותית בשירות המדינה. עשיתי הכל- כדי להתקבל.

ובאמת- הפכתי להיות ישראלית. לא היה לי מבטא, היו לי רק חברים צברים והקשבתי רק למוזיקה ישראלית. על פניו- החלום הוגשם, אבל משהו לא הסתדר. התחלתי לחשוב מה לא עובד והבנתי שיש לי הכל, רק דבר אחד חסר- אני.

אחרי שנים בהם ניסיתי לעמוד בציפיות הסביבה החלטתי לבדוק מי אני באמת ויצאתי למסע לחיפוש עצמי. כך התחלתי לראשונה לכתוב שירים על חוויות ההגירה שלי.

לפני שלוש שנים יזמתי את הערב הראשון של ״טוּסוֹבְקָה- שירת הגירה״, בו אני ואמנים נוספים ילידי ברית המועצות הקראנו שירים אודות ההגירה שלנו. מאז הקמתי יחד עם ברי רוזנברג את ״הבריגדה התרבותית״, קבוצת צעירים בני ״דור 1.5״ הפועלים להפוך את הסיפור והתרבות של דוברי הרוסית לחלק מהתרבות הישראלית. יצאנו בפרויקטים: ״נובי גוד ישראלי״, ״מבצע וטרן״, ״פסטיבל אודסה-תל אביב״ ועוד. מאז ועד היום אנחנו מטיילים עם שירת ההגירה שלנו בכל הארץ, וכעת הספר שלי עומד להצטרף למסע!

פרויקט ההוצאה לאור של ספר השירה "טפשונת משטרים" מובל על ידי אלקס ריף, חברה בקהילת רועי (ROI) של קרן צ'ארלס ולין שוסטרמן, וקיבל מענק מאצ׳ינג. קרן שוסטרמן הוא ארגון עולמי המבקש להצית את התשוקה ולשחרר את הכוח האצור בצעירים לחולל שינוי חיובי עבור עצמם, הקהילה היהודית והעולם בכללותו. למידע נוסף לחץ כאן.

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.