הצגה 'הדרך לירושלים'
הפרויקט של
Roi Malka
סיפורה האמיתי והנשכח של אניית המעפילים 'יהודה הלוי' במסעה ממרוקו לישראל, לראשונה על הבמה, בהצגה ייחודית בליווי שירים ומוזיקה אנדלוסית.
30%
20,985
מתוך 70,000
12
ימים נותרו
99
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 04/11/2018
                **francais ci-dessous / English below**

"הדרך לירושלים" – עיבוד בימתי ראשון מסוגו לסיפור ההעפלה ממרוקו


סיפורה של אניית המעפילים "יהודה הלוי", דרך עיניו של הסופר והמחזאי פרופ' גבריאל בן שמחון, שהיה ילד על האנייה. בהצגה משולבים שירים ומנגינות אנדלוסיות כפסקול לאירועים ולרחשי לבם של הדמויות.


** לאור השאלות - ההצגות יחלו בסוף דצמבר במספר תאריכים ומקומות שישלחו לכל רוכשי הכרטיסים, מהם יוכלו לבחור. התאריכים הסופיים ייקבעו רק לאחר ההגעה ליעד התמיכה.


ההצגה עלתה בגרסה ראשונית בפסטיבל ביכורים וזכתה במקום הראשון.
כעת הגיע הזמן להפקה מקצועית ומכובדת שתרוץ בכל הארץ – בעזרתכם/ן!
תוכלו לקחת חלק באמצעות רכישת כרטיסים מראש, או אחת מהתשורות האחרות המוצעות כאן.

* על הבמאי - כמה מילים ממני ועליי *

שלום, שמי רועי מלכה, נולדתי וגדלתי בדימונה ובימים אלו מתגורר בתל אביב, עוסק במשחק, בשירה ובכתיבה. בעקבות שיחה עם חבר, נחשפתי לפועלו של פרופ' גבריאל בן שמחון. התחלתי לנבור ביצירותיו ופתאום מצאתי ספר, מחזה בשם "הדרך לירושלים", שונה מכל מחזה שקראתי - באופן כתיבתו, בשפתו ובסיפור שהוא מספר, הכתוב כמעין פנטזיה, כשהיבט הרוח והרוחניות נמצאים בטקסט כמו שהם נמצאים בתרבות שבה הוא עוסק.

שמחתי למצוא מחזה שנכתב על תקופה ותרבות שאין להן כמעט ביטוי על הבמה - ההעפלה ממרוקו הוא פרק שכמעט ונעלם מן התודעה הציבורית ההיסטורית, והתרבות המרוקאית   מגיעה לקהל לרוב כפי שראו אותה כותבים מבחוץ. לכן גם שמחתי שהמחזה עצמו נכתב על ידי אדם שגדל והיה בלב לבה של העלייה המרוקאית והתאקלמותה בארץ. 

בהצגה שזרתי פיוטים ושירים מסורתיים שאת מרביתם שמעתי לראשונה בבית הכנסת עם אבי, שנבחרו בסיועם של מוזיקאים מובילים מעולם הפיוט והמוזיקה האנדלוסית.


*  על המחזאי  *

פרופסור גבריאל בן-שמחון, סופר ומחזאי יליד העיר ספרו שבמרוקו, ממייסדי החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב, נשוי לאילנה, אב לשלושה ילדים וסב לארבעה נכדים.

בין יצירותיו - "מלך מרוקאי" - מחזמר שעלה בתאטרון הבימה בשנות ה-80 וזכה להצלחה. "נערה בחולצה כחולה", "זרים" ועוד. 

בן שמחון התגייס בשמחה להפקה ולפרויקט ההדסאטרט - נפלה בידינו הזכות לקבל מעצותיו ומסיועו, ויחד איתו לעבור דרך נפלאה. הוא אף מציע חלק מספריו במחיר מוזל כתשורה.

* על המשתתפים  *

 שותפים לפרויקט - שחקנים, מוזיקאים ואנשי מקצוע נהדרים שליוו ומלווים את הפרויקט:

רועי קקון, בל וענונו, אביתר בר דוד, נתנאל בסיל, שירלי לב ורטהיימר, עמית זיתון, שלומי ארבע, דותן עמרני, גל שדה, יגל ואוריה הרוש, מאור סבג, מאיר עמר, גרי גוזלן ועוד רבים וטובים.

מתוך ההצגה בפסטיבל ביכורים
מתוך ההצגה בפסטיבל ביכורים

                

המחשבה שישבו בקהל צופים שהיו חלק מאותה עלייה, יחד עם ילדיהם וצאצאיהם מרגשת אותנו. צעירים שישמעו ויראו לראשונה פרק במורשתם, מרכיב בזהותם, מוצג במלוא הדרו. מבוגרים שיוכלו להתרפק על סיפורים וחוויות מן העבר, כפי ששמעו או חזו בעצמם.. וכמובן – אנחנו רוצים לחשוף את הקהל הרחב לערב מרגש ומרתק, המספר על חבורת אנשים היוצאת למסע בלב ים, מבלי לדעת כיצד הוא יגמר..מי ייתן ונזכה להשיט פעם נוספת את "יהודה הלוי" במלוא תפארתה - שבעים שנים מן היום בו יצאה למסעה בדרך לירושלים!
___________

*כל התשורות, ובהן הכרטיסים להצגה והספרים יחכו לכם באולם ההצגה.
** המופע הראשון עתיד להתקיים באולם במרכז הארץ בסוף דצמבר. שאר המופעים יתקיימו ביתר חלקי הארץ.

לכל שאלה - 052-5359900

נספח - מכתב מגבריאל בן שמחון

לידידי,

כמה מילים על המחזה ועל ההצגה:

הדרך לירושלים הוא מחזה שכתבתי אחרי ״מלך מרוקאי״ והוא מספר על המסע של ״יהודה הלוי״ אניית המעפילים הראשונה שיצאה מאלג׳יר ב-1947 עם עולים מצפון אפריקה, רובם ממרוקו , נרדפו על ידי הבריטים במשך 21 יום, ניהלו קרב בלב ים, נוצחו והובלו לקפריסין. חלקם נהרגו במלחמת השחרור.

המחזה מתאר את המסע באופן ריאליסטי ומיתי. הן כפי שזכור לי כילד בן עשר והן כפי שראיתי אותו כסופר כעבור שנים. התיאטרון הרפרטוארי בארץ מתקשה לעבוד עם חומרים כאלה ולשמחתי הופיע הבמאי רועי מלכה והעיז לביים אותו.

רועי הוא יליד דימונה ולסבו מקורב מנוסעי ״יהודה הלוי״ כך שזה מזל כפול. הוא כבר ביים את המחזה ב״פסטיבל ביכורים״ השנה וזאת הייתה הצלחה מפתיעה והוא אכן זכה בפרס ראשון.

עכשיו הכוונה היא להציג את המחזה בכל הארץ ובפורמט הרבה יותר עשיר. אני מקווה שההצגה תגיע לכל מקום בארץ ובמיוחד לתושבי הפריפריה שאבותיהם חוו את החוויה של הדרך לירושלים כל אחד בדרכו.

אודה לכל ידידי, שיראו לנכון לתמוך בהפקת ההצגה.