שווים – סיפורה של ספרטה
הפרויקט של
היסטוריה גדולה, בקטנה
הספר הראשון מבית "היסטוריה גדולה, בקטנה" עומד לצאת לאור – בזכותכם! בואו להיות שותפים לדרך!
110%
84,141
מתוך 76,543
0
נותרו
843
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 14/02/2018

הקמפיין הסתיים בהצלחה, עכשיו אפשר לרכוש את הספר "שווים" באתר ההוצאה לאור. 
הקישור:  
https://www.zeresh.co.il/product/spartush/הספר הראשון מבית "היסטוריה גדולה, בקטנה" עומד לצאת לאור – בזכותכם!
בואו להיות שותפים לדרך!

***

"אם אפלוש לאדמתכם," איים פיליפוס מלך מוקדון על ספרטה, "אני אשמיד הכול: את השדות, את האנשים ואת העיר – כך שלא תוכלו להתאושש ולקום שנית."

התשובה הספרטנית הכילה רק מילה אחת.

"אם."

***

באותו הזמן עמד פיליפוס בראש הצבא המיומן ביותר עלי אדמות, לאחר ששעבד והכניע את כל יוון כמעט. את כל יוון – למעט עיר אחת. מה, אם כן, גרם לעיר קטנה לענות בעזות מצח שכזאת לאיומי חורבן?

התשובה לכך היא שספרטה לא הייתה "סתם" עוד עיר. מתישהו, ככל הנראה במהלך המאה ה־8 לפנה"ס, קרה בה משהו דרמטי: "רגל שתולה לצד רגל, מגן לוחץ על מגן", חצו הספרטנים את פסגות הרי טייגטוס המושלגים, שהיו עד אז המכשול הטבעי החוצץ בינם לבין שכניהם שמעבר להר, והרחיבו את גבולותיהם פי כמה, תוך כדי שהם מטילים על הנכבשים את אחד ממשטרי העבדות הקשים בהיסטוריה. המאמץ האדיר שבהחזקת שטח כה רב, דיכוי מרידות פנימיות של האוכלוסיות הכנועות ובו זמנית תחרות צבאית מול ערים שכנות, אילץ את הספרטנים לשנות את הסדר החברתי שעל פיו חיו – וכך הפכו את עצמם לתופעה שכמוה לא הייתה בתולדות העולם.

***

הספר "שווים" יסקר כמעט אלף שנות היסטוריה ספרטנית: איך עיר פסטורלית בלב עמק פורה הפכה לעיר סגורה ומסוגרת, עיר שקידשה מעל לכול תכונות כמו צייתנות ומשמעת, ושלא איפשרה לאזרחיה לעסוק בשום מקצוע מלבד מלחמה; עיר שבאופן מפתיע, על אף שנאת הזרים שלה, נתפשה כאידיאל בעיני שאר היוונים – והם הפכו אותה לדוגמה כיצד צריך משטר להתנהל, איך צריכה חברה להיראות, איזה חינוך צריך אדם לרכוש ואילו מעלות על אזרח טוב לאמץ.

עיר ייחודית, שאלפי שנים לאחר שחלפה מהעולם המשיכה להיות מושא להערצתם של תרבויות ושל אנשים רבים.


מטרות

בזכות תמיכתכם יגיח אל העולם הספר "שווים", שעוקב אחרי ההיסטוריה העשירה והמרתקת של התופעה שנקראת ספרטה – מתחילתה, עם חטיפת הלנה היפה לטרויה, דרך עמידתם בגבורה של 300 ספרטנים ובני בריתם במעבר תרמופילאי, ועד לקריסתה, סביב המאה השלישית לפני הספירה.

תמיכתכם תוציא ספר שהוא לא רק מרתק, אלא גם ערוך לעילא ומעוצב לעילא ולעילא, במגוון פורמטים: דפוס, דיגיטלי, אודיו ואם ירצו האלים, גם בתרגום לשפות נוספות. כל המלאכה הברוכה הזו נעשית על ידי הוצאת זרש, שמושיטה את ידה הרחבה בעריכת לשון, סגנון ותוכן, בנוסף לכל הלוגיסטיקה שכרוכה בהוצאת ספר. הספר מקבל ליווי מקצועי של מיטב ההיסטוריונים של העת העתיקה, משלל אוניברסיטאות ומכוני מחקר בארץ. אם אני מקבל את אמונם, אני מבקש לקבל גם את אמונכם!


תשורות

תמיכתכם באה לידי ביטוי בעצם הזמנת עותק משלכם במחיר מיוחד שלא יחזור. העותק בא בצורת ספר מודפס, ספר דיגיטלי או אודיובוק (כל הספר מקוריין).

כל התומכים, למגדול ועד קטן, יהפכו לשותפים שלי לדרך, ויוזמנו להצטרף לקבוצה סגורה ואקסקלוסיבית שבה אפרסם עדכונים שוטפים ודוגמיות מהתקדמות הכתיבה, ונקבל ביחד החלטות הרות גורל, כמו האם להשמיט קטעים מסויימים או להוסיף קטעים שנשארו על רצפת חדר העריכה, ומי יקריין את ספר האודיו. גם תוכלו לעזור לי לחשוב על דברים אחרים שעוד לא חשבתי עליהם. בקבוצה גם נחלק מדי פעם פרסים של מרצ'נדייז ספרטניים, אז כדאי לכם להצטרף! 

התמורה שלכם יכולה לבוא בצורות נוספות רבות: הקדשות אישיות, הרצאות, פגישות וספרים נוספים (ומעולים!) של הוצאת זרש. אולי אפילו טיול מודרך אישי לכל המקומות המגניבים ביוון, תשורה שנוסיף כשנעבור את ה־100% :)

תשורות ה-300 מתחלפות: מעלים תשורה חדשה ומגניבה בכל פעם שהקודמת אזלה. 


הצוות

"היסטוריה גדולה, בקטנה" הוא מיזם שהתחיל ביוני 2014 כמענה למשבר הגדול שמדעי הרוח נקלעו אליו בישראל ובעולם. מטרת המיזם להנגיש את החומר האקדמי ההיסטורי לקהל הרחב. אם כל אחד מ־76,543 עוקבי עמוד הפייסבוק ישקיע שקל, נגיע ליעד במהרה!

מחבר הספר, ניל בר, הוא ממייסדי המיזם "היסטוריה גדולה, בקטנה", מסטרנט להיסטוריה של העת העתיקה הקלסית (יוון ורומא), ומרצה להיסטוריה. "שווים" הוא ספר ביכוריו. (וואו, את שתי השורות האלה היה לי הכי קשה לכתוב!)

הוצאת זרש נוסדה בעקבות קמפיין ההדסטארט של הספר מגילת אסתר: מאחורי המסכה. היא הוציאה מאז לאור גם את בישול טבעוני ישראלי של גלי לופו אלטרץ, ואת גיבורים, מלכים ודרקונים: מיתולוגיה איראנית לכל גיל. מנכ"לי הוצאת זרש, בעליה, ראשי ועד העובדים והעובדים עצמם, הם יובל קפלן ותמר עילם גינדין


ספוילרים/מן התקשורת

התוכנית "גלילאו" של החינוכית:העולם הבוקר 27.8.2015:


אז… כבר בחרתם תשורה?

תודה מראש על תמיכתכם! בזכותכם הספר יצא לאור!