בדרך לאתיופיה
הפרויקט של
כפר הנוער רמת הדסה
מזמינים אתכם לקחת חלק בהגשמת חלום -מסע שורשים מרגש לאתיופיה לחניכי כפר הנוער רמת הדסה מן העדה האתיופית עם עברם וחזרה אל נוף ילדותם.
113%
45,200
מתוך 40,000
0
נותרו
137
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 08/02/2018

מזמינים אתכם להיות שותפים בהוצאת חניכי כפר הנוער רמת הדסה יוצאי אתיופיה וחבריהם - למסע שורשים מרגש. למפגש משפחות וחזרה למקום ממנו עלו לארץ.


קודם כל קצת רקע על הכפר:

בכפר הנוער רמת הדסה שבקרית טבעון, מתחנכים כ-250 בני נוער המגיעים על רקע קשיים שונים בתחום הלימודי, החברתי או האישי. הכפר פותח בפני החניכים, המגיעים ברובם מרקע סוציו-אקונומי מורכב, עולם של הזדמנויות לפרוח ולהצליח באמצעות בניית תכנית אישית לכל חניך הבאה לידי ביטוי בשילוב מסלולי הלימוד, החינוך והקניית כישורי חיים. מטרת הכפר היא לקדם את בני הנוער תוך מתן תנאים אופטימליים בכל התחומים ולאפשר להם מיצוי הכישורים והיכולות תוך חתירה למצוינות וסיוע בהשתלבות בחברה הישראלית. 


על הפרויקט:

רבות נאמר על קשיי הקליטה של דור העלייה הראשון מאתיופיה, "דור המדבר". בשנים האחרונות מבינים אנשי מקצוע וחוקרים כי יוצאי אתיופיה, בני הדור השני, ברובם ילדים שנולדו בארץ או עלו בגיל צעיר מאוד, מתמודדים אף הם עם קשיים לא מבוטלים בתחומים שונים. כך לדוגמה, באופן פרדוקסלי, הישגיהם של בני נוער עולים מאתיופיה טובים מאלה של בני הדור השני לעלייה הזאת, ילידי הארץ. ילדים אלה מתמודדים עם שאלות זהות ושייכות. הם אינם מכירים את אתיופיה ואינם חשים זיקה או שייכות אליה, אך גם בישראל הם מרגישים לעיתים זרים. רבים מבני הנוער בני הדור השני מתביישים בשמותיהם האתיופים ובהוריהם, על לבושם, המבטא שלהם ומנהגיהם. על כך יש להוסיף את פערי התרבות בין בני הנוער להוריהם ולעיתים אף יכולת מוגבלת לתקשר עם הוריהם בשל קשיי שפה והבדלי מנטליות. תחושת ניכור זו מעצמם ומשורשיהם הינה בעלת אופי הרסני המחלחל לתחומי חיים שונים.

זו השנה השלישית בה אנו ברמת הדסה עושים כל מאמץ להמשיך את מסורת המסע לאתיופיה. מטרת הפרויקט היא דיון והיכרות עם נושאים של שאלות זהות, שייכות, פערי התרבות עם הוריהם ועוד. חלומם של חניכי הכפר הוא לנסוע לאתיופיה לראות במו עיניהם את המקום בו חיו הוריהם ודרך כך, לנסות ולהבין ולו במעט את מקורם ושורשיהם.

מעדויות של חניכים ואנשי צוות שהשתתפו במסעות אלו ניכר כי הם חוזרים ארצה מחוזקים, מודעים וחשים מחוברים יותר הן למדינת ישראל והן לשורשיהם האתיופיים: "המסע נתן לי הזדמנות לבקר בכפר הולדתי, וגרם לי לראשונה בחיי לחוש הזדהות עם שורשיי מאתיופיה ומצד שני, להרגיש גאווה בישראליות שלי. היום מעל מיטתי בפנימייה תלויים זה לצד זה דגל אתיופיה, שרכשתי בכפר הולדתי ודגל ישראל."


למסע מצטרפים חבריהם יוצאי ארצות מוצא שונות ואחרים ילידי הארץ בכדי שאלו, וגם אלו ילמדו מעברם וממורשתם של בני העדה האתיופית. למסע זה יתלוו מספר אנשי צוות, חלקם גם בני העדה וחלקם ילידי הארץ.   


כדי לאפשר את המסע המופלא הזה, בחרו תשורה מרשימת התשורות שהכפר מציע ,וקחו חלק ובהגשמת החלום - להעניק לחניכנו את המתנה הזו, שאין כל ספק שתלווה אותם כל ימי חייהם, תשפיע עליהם, תעצב את חייהם וחיי ילדיהם. 

ורק בזכות התמיכה שלכם המסע יוכל לצאת לדרך!!!!