וורף: שפה, מחשבה, מציאות
הפרויקט של
יאיר אור
הזדמנות חד-פעמית לתמוך בהוצאת המהדורה השנייה של "שפה, מחשבה, מציאות", אוסף מאמריו של ב. ל. וורף על שפה, חשיבה ותרבות, ולקבל עותק מהספר.
108%
8,630
מתוך 8,000
0
נותרו
74
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 10/12/2017

תודה לכל התומכות והתומכים! בזכותכם הגענו ליעד והפרויקט יוצא לפועל. אנחנו כבר עובדים במרץ על שלבי ההפקה האחרונים ומקווים לשלוח בקרוב עותק מהספר לכל מי שהזמין/ה.

שלום! אנחנו משלימים בימים אלו את העבודה על המהדורה השנייה של שפה, מחשבה, מציאות – ספרו של בנג'מין לי וורף, אחד ההוגים המבריקים והמקוריים ביותר בכל הזמנים בתחום השפה והקשר שלה למחשבה ולתרבות. המהדורה הראשונה, שראתה אור ב-2004, אזלה מן החנויות, ועתה הספר יוצא במהדורה שנייה מתוקנת ומעודכנת, שתראה אור בינואר 2018. המהדורה כוללת הקדמה חדשה, המשקפת את המחקר העכשווי בתחום. בזכות תמיכתם נוכל להוציא את הספר לאור, ואתם תוכלו לקבל בתמורה את הספר במחיר מוזל.

שפה, מחשבה, מציאות הוא אוסף מאמריו של בנג'מין לי וורף. בשנות ה-30 וה-40 של המאה העשרים החל וורף להתעניין במחקר אנתרופולוגי ובלשני כשלמד את השפה העברית המקראית והתוודע למבנה שלה, השונה כל כך מן השפות האירופיות. עניין זה דחף אותו לחקור את השפות והתרבויות הילידיות של יבשת אמריקה – את ההירוגליפים של ציוויליזציות המאיה והאצטקים, את שפת ההופי המדוברת באריזונה, ועוד שפות ילידיות ברחבי היבשת. הוא הגיע לכמה מסקנות מרחיקות לכת לגבי הקשר בין שפה למחשבה.

במאמרים המופיעים בספר וורף פורשׂ את התיאוריה שלו על הקשר בין שפה לחשיבה, המכונה לעתים "היפותזת ספיר-וורף" על שמו ועל שם מורהו, ומרביתם פונים לקהל לא מקצועי. נדמה שכל אחד מכיר את הדוגמאות של וורף על מילים שונות לשלג בשפת האסקימואים, אבל מה בעצם המשמעות שלהן? האם באמת דוברי שפות שונות חווים את המציאות בצורה שונה? האם הבדלי השפה והתרבות ניתנים בכלל לגישור, או שכל אחת ואחד מאיתנו כלואים בתוך עולם משלו?


ספרו של וורף היה במשך עשרות שנים קריאת חובה לתלמידי בלשנות, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. רובו של הספר נגיש לקוראים משכילים שאין להם ידע מוקדם בבלשנות, והערות השוליים שהוספנו למהדורה העברית באות כדי לגשר על כמה מפערי הידע שעשויים להיות בין הקורא העברי לבין מאמריו של וורף.

הוצאת ספרו של וורף היא פרויקט יקר ומורכב יחסית, ובפרויקט הנוכחי אנו מבקשים לגייס רק חלק מן העלות של הוצאת הספר, כדי שנוכל להוציאו לאור. מי שתתמוך בפרויקט תוכל לקבל את הספר במחיר מוזל (מחיר הספר בחנויות יהיה 95 שקלים), ותוכל גם לתמוך במפעל ייחודי של הוצאה לאור בעברית של ספר מיוחד מאוד, שטווה אינסוף קשרים בין שאלות של שפה, מחשבה, תרבות וחברה.

כל מי שמזמינים עותק מהספר דרך הפרויקט יקבלו גם סימנייה מהודרת וייחודית, שבה אנו מודים לכם על תמיכתכם. בסימנייה רואים תדפיס מתוך קודקס סהגון הנמצא בפירנצה ומתעד את החיים באימפריה האצטקית (במקסיקו של היום) לפני הכיבוש הספרדי. התדפיס מתמקד במלאכת ההכנה והצביעה של נוצות. בצדה השני של הסימנייה אנחנו מודים לכם בשש שפות: עברית, ערבית, אנגלית, ספרדית, הופי (שפה אמריקאית ילידית המדוברת באריזונה), ונהואטל (אצטקית). בהופי אגב יש שתי צורות לומר תודה, התלויות במגדר של הדובר/ת. נשים אומרות askwalí, וגברים אומרים kwakwhá.


תודה רבה על תמיכתם/ן! בחרו לכם/ן את התשורה שאתם/ן רוצים/ות והשתתפו בהצלחת הפרויקט!


לאתר הספר

"...המאמרים אשר קובצו ב'שפה, מחשבה ומציאות' מתחברים לכדי מודל שיש לו אלגנטיות אינטלקטואלית וטקט פילוסופי יוצאים מגדר הרגיל. מנוסחת בהם הכרזה על אפשרות רבת-חיוניות, חקירה של התודעה שהיא איננה רק מעניינו של הבלשן, אלא גם של המשורר, וללא ספק גם של המתרגם..."

- ג'ורג' סטיינר

"פעם ביובל מגיע מישהו שתופש את היחסים בין אירועים שעד כה נראו לא קשורים, ונותן לאנושות ממד חדש של ידע. איינשטיין, שהראה את היחסיות של החלל והזמן, היה אחד כזה. בתחום אחר, וברמה פחות קוסמית, זהו בנג'מין לי וורף... הוא תפש את היחסים בין השפה האנושית לחשיבה האנושית, כיצד אכן יכולה השפה לעצב את מחשבותינו האינטימיות ביותר... "

- סטיוארט צ'ייס


Language, Thought, and Reality 
Selected Writings of Benjamin Lee Whorf 
מהדורה שנייה מתוקנת ומעודכנת 
תרגמו מאנגלית: איתמר אוסטרייכר, דניאלה אידן, מורן טבת ועמרי פולק 
עורך: יאיר אור 
310 עמודים