כל הפרויקטים
תחקירים בהנחיית הציבור
הפרויקט של
קרן התחקירים
גופי העיתונות העצמאית המובילים חברו, לראשונה, כדי לאפשר לכם להתיישב על כיסא העורך הראשי ולקבוע את זהות הנושאים שהכי דחוף לשפוך עליהם אור.
205%
102,377
מתוך 50,000
0
נותרו
739
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 27/04/2017

***

כתבות עומק בביצוע עיתונאים עצמאיים ומנוסים. הציבור מציע ומדרג את הנושאים לתחקיר - אנחנו יוצאים לעבוד.

בדרך לניצחון! בזכות תמיכתכם כאן, גייסנו סכום שיאפשר לנו ליצור 3 תחקירים עיתונאיים עצמאיים ב-2017 - בנושאים שאתם תחליטו על זהותם, וללא אינטרסים מסחריים ופוליטיים המגבילים כיום את התקשורת המרכזית.

לא עוצרים - ממשיכים ל-200%! בזכותכם נוכל לבצע:

  1. תחקירים מעמיקים יותר: שכירת חוקרים פרטיים, מעקבים, צלמים, מעצבים גרפיים ואנליסטים

  2. עבודה על מספר תחקירים במקביל. התבאסתם שהנושאים שהצעתם נפלו ושהוצאנו אל הפועל רק את התחקיר האחד שזכה במירב הקולות בהצבעה? עכשיו נוכל לעבוד גם על הנושאים שנבחרו למקומות 2-3, ואף מעבר לכך - הכל תלוי בגובה המימון

לכל שאלה והצעה, פנו לגיא, מנהל קרן התחקירים:

guym@keren.press | 0508270089

הסיפור שלנו מתחיל ביכולת המוגבלת של התקשורת הישראלית להעמיק ולחקור:

היעדר תקציבים, חשש מתביעות, אינטרסים זרים, בעלויות צולבות של בעלי הון על כלי תקשורת, השפעה שלטונית מרסנת: כל אלו מקשים כיום על התקשורת הישראלית לבצע כתבות עומק.  

מצאנו דרך לטפל בזה:

אנחנו, קבוצה של גופי עיתונות עצמאית בולטים, ייסדנו קרן תחקירים בה אתם בוחרים את מה לחקור ועל מה לשפוך אור. נגייס יחד מימון לכתבות שנעריך שיש באפשרותנו לבצען, ונדאג לפרסומן בקנה מידה רחב.

החזון שלנו כבר מיושם בשטח: קרן תחקירים עצמאית, שמממנת עיתונאים חוקרים הפועלים בשליחות ובהנחיה ישירה של הציבור. כאן אתם גם המו"לים וגם העורכים הראשיים.

תחקירים עיתונאיים הם ליבת העיתונות. החשובים שבהם הובילו לשינוי נורמות וחקיקה. אלא שבניגוד לכלי התקשורת הרגילים שמספרים לנו את מה שהם רוצים לומר, לעיתים קרובות בכפוף למכשולים מסחריים ופוליטיים. כאן אתם מציעים מה לחקור ומדרגים הצעות של אחרים!

כשהרעיון שלכם יסחוף אחרים - נדאג להוציאו לפועל ולהפיצו.


כבר התחלנו לעבוד. מה עשינו עד עכשיו?

  • איחדנו לטובת הפרוייקט כמה מהבולטים שבגופי העיתונות העצמאית הישראליים. הם אלה שיוציאו לפועל את התחקירים שהציבור יחליט על זהותם, והם אלה שיפקחו על תהליך ההצבעה. הגופים המייסדים של קרן התחקירים:
  • הקמנו עמותה כדי שנוכל להבטיח שקיפות פיננסית וביורוקרטית מרבית
  • בנינו מערך דיגיטלידף פייסבוק, דף טוויטר וגם אתר אינטרנט שדרכו הצביעו אלפים וקבעו את זהות התחקיר הראשון ומימנו את העבודה עליו
  • פרסמנו את התחקיר הראשון שלנו, אשר חשף את המו"מ החשאי על כניסת ישראל להסכם הסחר הבינלאומי טיס"א (TiSA). התחקיר פורסם בבת-אחת ובמקביל ב-10 גופי תקשורת עצמאית. המהלך העצמאי והמאוחד הביא לכך שמאות אלפי ישראלים נחשפו לתחקיר מבלי להסתמך התקשורת הממוסדת:
  • זמן לא רב חלף והתחקיר קיבל במה במגוון כלי תקשורת מרכזיים: ערוץ 1, ערוץ 10, גל"צ, כלכליסט, דה-מרקר, רשת ב' ועוד. במקביל, זימנה ועדת הכלכלה דיון מיוחד בעקבות התחקיר ופתחה בהליך לחשיפת ההתחייבויות הישראליות במסגרת ההסכם. זה מה שאנחנו רוצים לעשות גם בתחקירים הבאים - להעמיק בנושאים שמעניינים אתכם ולהציף אותם אל צמרת סדר היום הציבורי.


בתחקיר הראשון שלנו הוכחתם יחד איתנו: המודל שבמסגרתו הציבור מציע, מדרג, מממן ובוחר עבור העיתונאים העצמאיים המובילים בישראל את התחקיר עליו הם ישקדו – עובד!בזמן הקצר שאנחנו באוויר, הספקנו גם להיכלל ברשימת 100 המשפיעים בתקשורת הישראלית של "גלובס" לשנת 2016

אם נגיע ליעד הגיוס שלנו, נעבור משלב הפיילוט לעבודה עיתונאית רציפה ובלתי תלויה בנושאים שלבחירתכם:

  1. תחקירים מעמיקים יותר: שכירת חוקרים פרטיים, מעקבים, צלמים, מעצבים גרפיים ואנליסטים

  2. עבודה על מספר תחקירים במקביל. התבאסתם שהנושאים שהצעתם נפלו ושהוצאנו אל הפועל רק את התחקיר האחד שזכה במירב הקולות בהצבעה? עכשיו נוכל לעבוד גם על הנושאים שנבחרו למקומות 2-3, ואף מעבר לכך - הכל תלוי בגובה המימון

מה נעשה אם נגייס יותר ממה שתוכנן?

יש לנו חלום לקחת את את העיתונות העצמאית בישראל צעד אחד קדימה: 

לא רק ביצוע תחקירים וכתבות עומק, אלא העסקת כתבים שיסקרו באופן שוטף נושאים בהתאם להתייעצות עם ציבור התומכים הקבוע של הקרן: בלי תוכן ממומן, בלי פרסום סמוי, בלי השפעה פוליטית, בלי בעלויות צולבות. רוצים כתב שיעקוב ולא ירפה מסיקור הזיהום במפרץ חיפה? שחיתויות במגזר הציבורי? פיקוח על שומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית? כל זה יכול לקרות אם נגייס סכום מספיק משמעותי.


הגופים המייסדים של קרן התחקירים

100 ימים של שקיפות (תומר אביטל)

הוקם כיוזמת מימון המונים לבדיקת מדוע השלטון מקבל כל כך הרבה החלטות גרועות. זכה בפרס DIGIT לשנת 2016.

העין השביעית (שוקי טאוסיג)

אתר ביקורת תקשורת שהחל את דרכו לפני 20 שנה, בעריכתו של שוקי טאוסיג. מערכת "העין השביעית" עוקבת אחרי העיתונות והמדיה במטרה להיות מורה נבוכים לאזרח המעוניין לצרוך תקשורת באופן מושכל, לחוקר התקשורת ולסטודנט.

המקום הכי חם בגיהנום (עינת פישביין ואירית דולב)

הוקם על ידי העיתונאיות עינת פישביין ואירית דולב כאתר אינטרנט שמטפל בעיקר בנושאים חברתיים, וזכה בפרס DIGIT לעיתונות אונליין בשנת 2014.

הפלוג (טל שניידר)

זכה בפרס גוגל ישראל ואגודת העיתונאים למצוינות דיגיטלית בשנת 2012. לפלוג יש מנויים משלמים, ומתקיימים בו בין היתר ראיונות עם אישים פוליטיים בקבוצת ווטסאפ, ועובד במודל עסקי שמצליח לספק הכנסה יציבה.

צדק חברתי – חדר המצב (אור-לי ברלב)

הוקם כעמוד פייסבוק בתור שופר המחאה החברתית ומשמש מאז כגוף תקשורת אלטרנטיבי שמסקר מאבקים חברתיים, מפרק נרטיבים שקריים בשיח הציבורי, מפיץ ידע ועובדות ומניע אזרחים לפעולה.

הכלכלה האמיתית (ערן הילדסהיים)

בלוג הבוחן את יסודות המערכת הכלכלית. הבלוג נבחר לאחד משני הבלוגים הכלכליים הטובים בישראל על ידי “ידיעות אחרונות" ומאקו, וב־ 2014 הפך לתוכנית רדיו בקול ישראל.

החיבור (ניב ליליאן)

מגזין טכנולוגיה עברי-עצמאי, העוסק בטכנולוגיה במובנה הרחב: מגאדג'טים למטבח, דרך מדע ועד טכנולוגיה בכלי רכב, מטוסים וחלל.

שותפות נוספות של קרן התחקירים:

דפנה הראל-כפיר (עורכת מגזין חדשות הצרכנות פואנטה); אימאן ספדי (יו"ר ועדת ביקורת בארגון העיתונאים); איילת פישביין (עיתונאית חוקרת בתחום החינוך)

בעלי תפקידים בקרן התחקירים:

מנהל: גיא מרגלית, לשעבר מנהל מחלקת המחקר של חברת הייעוץ לינקס. פנו לגיא בכל שאלה והצעה - 050820089

ייעוץ משפטי (ללא עלות): משרד חי בר-אל, אילן יונש ושות'. רו"ח (בעלות סמלית): משרד רואי חשבון - זיו שיפר ושות'


תודות לעמלים על הסרטון: דפי סיני וטום מודן

תודות לאלופים שתרמו הרצאות, סיורים ומפגשים: דפנה ליאל, אמנון פורטוגלי, ערן הילסהיים, אור-לי ברלב, שוקי טאוסיג, תומר אביטל, גיא לרר, גיא רולניק. 

תודות למוזיקאים שתרמו אלבומים והופעות: ירון בן-עמי, מאיר ישראל, רועי דהן, דני גלבוע, The Blues Rebels, גיא אטיאס והקלפטומנים. וכמובן - תודה למעיין בר יואל על שהפכה הרבה מזה לאפשרי. 

חדשות טובות! קרן שוסטרמן, קרן א-פוליטית לחיזוק החברה הישראלית, הסכימה לעשות לנו מאצ'ינג עד 5,000 דולר. כלומר, על כל 3 שקלים שתתרמו - הקרן תוסיף שקל, עד לתקרה של 18,500 שקלים.

Israeli Fund for Investigative Journalism (IFIJ) is being spearheaded by a member of the Charles and Lynn Schusterman Family Foundation network and has been awarded a matching grant. Schusterman is a global organization that seeks to ignite the passion and unleash the power in young people to create positive change for themselves, the Jewish community and the broader world. Learn more about the Foundation here


רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.