כל הפרויקטים
ספר מלחמת ששת הימים
הפרויקט של
אברהם זהר המכון לחקר מלחמות ישראל
הספר מתאר את מלחמת ששת הימים לפי מקורות חדשים, לרבות ספרי מפקדים ערביים, השופכים אור חדש על המלחמה. 16 חוקרים כתבו את פרקי הספר.
100%
30,100
מתוך 30,000
0
נותרו
78
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 26/04/2017


המכון לחקר מלחמות ישראל 

ספר מלחמת ששת הימים

פרויקט של אברהם זהר - המכון לחקר מלחמות ישראל

המכון לחקר מלחמות ישראל פונה אליכם, בבקשה  ובהצעה להשתתף בהוצאה לאור של ספר אקדמי ומעודכן על מלחמת ששת הימים.

נותרו אך 3 ימים לסיום המיזם [ מילה יותר פטריוטית לפרוייקט ] של " מימון המונים – הדסטארט " להפקת הספר על מלחמת ששת הימים.   

חסרים עוד 2800 ש"ח להשלמת הסכום ל - 30000

התקופה של בין המֵיצָרים : יום השואה ויום הזיכרון לנופלי המלחמות והמעבר  לחגיגות יום העצמאות ה – 69, הינה זמן נאות להגיגים  על המיזם והבעת תודה לתומכים. 

נראה לי , למיטב ידיעתי, כי תמיכה במיזם הפקת ספר מדעי – אובייקטיבי על מלחמות ישראל, ככל שהוא יכול להיות, אינה  תדירה ב"מימון המונים ".  אך היא פורצת דרך ביכולת לחקור מלחמות, תוך הימנעות מהיזקקות לבעלי ממון, שכן מחקרים יכולים להיתמך ע"י הציבור. 

וזה תקדים נאות. 

ועל כך תודה לאכסניה של "הד סטארט" ותודה לכל התומכים. נראה שה"מילייה" של תומכי  " מימון המונים ", נוטים לתמוך במיזמים פרטיים ופחות במיזמים של גופי מחקר, כמו של המכון לחקר מלחמות ישראל. 

תמיכה כמו זו של הספר על מלחמת ששת הימים, יותר נלהבת בעתיד, במיזמים היסטוריים – ישראליים, תאפשר סוף סוף למלא את מדף הספרים של תולדות מדינת ישראל. זאת, מבלי לחכות 50 שנים לספרי ה"היסטוריה הרשמית" על מלחמת ששת הימים ואחרות, כפי שיקרה ביובל למלחמה, גם בספרי המחקר שלי ושל חברי במחלקת היסטוריה של צה"ל, שיתפרסמו בקרוב. 

עד כאן, ושוב תודה 

אברהם זהר 

מנהל המכון לחקר מלחמות ישראל

מה מחדש הספר?

לפני 50 שנים התחוללה מלחמת ששת הימים. בימים שלפני ה – 5 ביוני 1967, הייתה בציבור ובהנהגת המדינה, תחושת תעוקה וחשש ממה שכונה " מקרה הכל", בו כל צבאות ערב נערכים למתקפה המאיימת על קיום מדינת ישראל. בתוך שבוע הצליח צה"ל לכבוש את סיני, הגדה המערבית ( יהודה והשומרון ) ותחושת האיום על קיומה של המדינה , התחלף לאופוריה.

במלחמת ששת הימים נפלו 759 לוחמים, בהם רבים החיילים  בשרות סדיר, שנולדו בשנת הולדת המדינה, בשנים תש"ח- תש"ט, הלא הם "דור האספרסו" , עליהם אמר חיים גורי לאחר המלחמה: " דור הפלמ"ח מוריד את הכובע בפני הישגי דור האספרסו במלחמת ששת הימים".

16 חוקרים מהאקדמיה וממערכת הביטחון, נענו לבקשת  המכון לחקר מלחמות ישראל וחברו לכתוב ספר מקיף , הכולל את כל מרכיבי המלחמה. ספר זה משלים את הטרילוגיה של הספרים של המכון על מלחמת ההתשה ועל מלחמת יום הכיפורים שהיו תוצר של מלחמת ששת הימים.  

החוקרים, בהם חוקרי המעצמות באזורנו, ביוגרפים של מנהיגים בישראל, מזרחנים, חוקרי צבאות ערב,סובייטולוגים, היסטוריונים צבאיים של כוחות היבשה, הים והאוויר, גיאוגרפים ואחרים - נעזרו במסמכים וחיבורים חדשים שראו אור בישראל, במדינות ערב ובעולם, במהלך 50 השנים. 

המסמכים הוסיפו מידע רב ומידע בלעדי שלא היה ידוע עד היום, לרבות על צבאות ערב, על פי מקורות ערביים וספרים של מדינאים ומפקדים, ברמה הבינלאומית וזירת המלחמה.

הספר מתאר את הדרך למלחמה, את מהלכיה ואת התוצאות המידיות.  כל פרק בספר נכתב ע"י מי שפרסם מחקר או ספר, על פי ממצאיו של המחקר והפרקים יוצרים רצף של ספר אחד, אקדמי ומהימן.

הספר מתאר את בניית צה"ל לקראת המלחמה, ע"י אשכול ורבין; את לוי אשכול כמי שניסה למנוע את המלחמה והתעמת על כך עם המטכ"ל של צה"ל; את הויכוחים בתוך הממשלה שהביאו להקמת ממשלת ליכוד לאומי ואת מינויו של משה דיין לתפקיד שר הביטחון; את תפקודם של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל במלחמה ולפניה.

בספר ממצאים חדשים על מעורבות המעצמות ועל היגררות צבאות ערב למלחמה, בה אף צד לא רצה בה. בספר ממצאים שלא נודעו עד כה במה שהתחולל במדינות ערב ובצבאותיהן, בדרך למלחמה ובתוכה.

הממצאים בספר  מגלים כי אמ"נ  , כמוהו כאמ"נ במלחמת יום הכיפורים, היתה לו "קונספציה " לפיה אין סבירות של מלחמה במועד שקרתה, קונספציה שהתחלפה בהערכה שפני נאצר למלחמה, גם כשביממה לפניה, היו לו ממצאים לפיהם לא תתקוף מצרים , אלא לאחר מתקפה ישראלית.

אמ"נ , לפי המידע החדש, גם לא ידע ביממה הראשונה של  המלחמה, על הוצאת דיביזיה 4 המשוריינת המצרית מסיני למצרים ולא ידע על תכנית כיבוש אצבע הגליל ע"י הסורים, שלבסוף לא יצאה לפועל.

החוקרים נדרשו לשאלה על מידת תפקודו של יצחק רבין, למרות התמוטטותו לפניה. הם גם בודקים את השפעת מינוי דיין למשרת שר הביטחון ואת התנהלותו במלחמה, לטוב ולרע. רובם משבחים את תפקודו של הרמטכ"ל יצחק רבין במלחמה , שכלל קבלת החלטות שהיו בהן מה שנקרא " סיכון מחושב".

המחקרים מתארים את התפעלותו של פילוסוף המלחמה הבריטי ב.ה. לידל הארט מכך שצה"ל מימש  במלחמה,  את עקרונות ה"גישה הבלתי ישירה" שעוקפת את מחשבת היריב, שמה אותו על קרני דילמה והינה רציפה.

המחקרים גם  מתארים כשלים במלחמה המוצלחת , בהם כשלי לוגיסטיקה שפגעה ברציפות במהלכים בסיני, וכשלי פיקוד שהביאו להדחת מח"ט שריון בסיני וכן כשלים כתוצאה מסירוב מתמשך של דיין לתקוף את הגולן והחלטתו ההפוכה ב – 9 ביוני, שגרמה לדחיית תקיפת דרום הגולן.

בספר גם מחקרים של קרבות בולטים במלחמה, בהם קרב גבעת התחמושת, תל פאחר,הצנחנים בירושלים ואחרים.

לעומת הביצועים הראויים לשבח של חיל האוויר, בולט חלקו הקטן יותר של חיל הים הקטן וללא אמצעים מתקדמים, כמו של זרוע האוויר.

הספר  עוסק גם בשאלה האם החלטת הממשלה  להחזיר את הגולן וסיני לסוריה ולמצרים, ב- 19 ביוני 1967, היתה  כנה, או היענות ללחץ אמריקאי, ללא כוונה לממשה.

תוכן הספר על מלחמת ששת הימים

עורכים: אברהם זהר  ופסח מלובני

     הדרך למלחמה

1.    סוף עידן הנאצריזם                                                 פרופ' שמעון שמיר

2.    לוי אשכול ויצחק רבין 1963 -1967                        פרופ' יוסי גולדשטיין

3.    המטכ"ל וממשלת ישראל בדרך למלחמה                     ד"ר עמי גלוסקא

4.    ארה"ב  במלחמה                        פרופ' ארנון גוטפלד; ד"ר בועז וונטיק

5.    ברה"מ  במלחמה                                                        ד"ר מתי מייזל

   מהלכי המלחמה

6.    הפיקוד העליון  במלחמה                           סא"ל מיל.  ד"ר שמעון גולן

7.    חיל האוויר   במלחמה                                                        דני שלום

8.    חיל הים            ד"ר סא"ל מיל. אזרן כוכבי; ד"ר תא"ל מיל. אריה רונה 

9.     צבאות מצרים, סוריה, ירדן, עיראק                  אל"מ מיל. פסח מלובני

10. זירת סיני                                                        סא"ל מיל. אברהם זהר      

11. זירת ירדן- הלחימה בצפון הגדה                                   ד"ר אפרים קם

12.זירת ירדן –המערכה על ירושלים                                 ד"ר גדעון אביטל

13.זירת הגולן                                                                  ד"ר מתי מייזל

תוצאות המלחמה

14. גבולות והסדרים  לאחר המלחמה                              פרופ' גדעון ביגר

15. החלטת ממשלת ישראל ב – 19 יוני 1967                              המערכת     

16.הדרך להחלטה 242                             פרופ' גוטפלד,  ד"ר בועז וונטיק   

על המכון לחקר מלחמות ישראל ופרסומיו

המכון לחקר מלחמות ישראל פועל במסגרת  עמותת מלכ"ר -  העמותה לתולדות מלחמות ישראל, מאז שנת 2014. המכון הוקם ע"י פרופ' יורם דינשטיין, נשיא אוניברסיטת תל אביב ויו"ר העמותה להיסטוריה צבאית ליד אוניברסיטת תל אביב בעבר ואברהם זהר, מנהל העמותה הישראלית להיסטוריה צבאית בעבר,  וחבורת חוקרים של מלחמות ישראל.

למכון יש אתר אינטרנט " המכון לחקר מלחמות ישראל " – IWRI (Israel Wars Research Institute ), הכולל מידע ומאמרים. האתר פתוח למאמרים על היסטוריה צבאית ישראלית ועולמית שישלחו אלינו לכתובת המייל  zoharavr@012.net.il. 

תוכלו להגיב , להציע ולשאול גם ב"צור קשר עם היזם " בפנייה זו אליכם.

מימון הספרים על מלחמות ישראל בשנים 1967 - 1973 והספר על מלחמת ששת הימים

כל ספרי המכון מומנו בתמיכות  , כולל של מערכת הביטחון ותמלוגים של ספרים שיצאו לאור. הפעם, החלטנו לשלב אתכם, בכם גם  לוחמי ולוחמות [ בהתשה בחזית בסיני ] שלושת המלחמות, בהפקת הספר, במסגרת "מימון המונים – הדסטארט ".

הצלחת המימון דרככם ובעזרתכם, תהווה מסד להפקת מחקרים נוספים על מלחמות ישראל, למן מלחמת העצמאות ועד ימינו. אם יגוייס סכום ניכר, הוא מיד ינוצל למטרה זו, בכתיבת הספר על  מלחמת ששת השנים, 1967 – 1973.  סיוע שלכם ושלכן לספר זה ולספרים נוספים, יתרום להעשרת מדף הספרים של עם לוחם. 

 כל פרק בספר, נכתב ע"י חוקר של נושא הפרק. אף אחד מכותבי הפרקים, לא ביקש תמורה כספית בשל חשיבות המפעל ההיסטורי. כך גם מערכת הספר , בהיות העמותה והמכון , עמותת מלכ"ר.

נשמח לשמור על קשר עימכם, כולל השתתפותכם  בימי עיון וסיורים של המכון ומוסדות דומים.

תוכן  הספרים על מלחמת ההתשה ועל מלחמת יום הכיפורים  - ראו בלשונית "עדכונים" ובאתר המכון

אנא בחרו בתשורה הנראית לכם. בכך גם תקבלו את הספר על מלחמת ששת הימים וספרים נוספים על מלחמות ההתשה ויום הכיפורים.


תודה


 רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.