אנסמבל אופרה אורפאוס
הפרויקט של
יאיר פולישוק
פרוייקט הביכורים של אנסמבל האופרה אורפאוס. האופרה אורפאוס מאת טלמן בבימוי מלא!! 6 זמרים, 10 נגנים, תלבושות, תאורה תפאורה ומוסיקה אלוהית...
101%
130,200
מתוך 130,000
0
נותרו
197
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 04/04/2017

בואו להיות שותפים להפקה הראשונה של אנסמבל אופרה אורפאוס!

הפקה קאמרית חדשה בבימוי מלא של האופרה "אורפאוס" מאת ג.פ.טלמן עם חברי אנסמבל אופרה אורפאוס.


אחרי שחלמנו וחיכינו שנים, החלטנו לקחת את המושכות לידיים ולעשות בעצמנו.     

אז מה בעצם אנחנו רוצים? להקים אנסמבל שיוצר אופרה בדרך אחרת. לשם כך חברנו שבעה זמרים, קראנו לחברינו מאנסמבל קאמרה 15 וגיבשנו אנסמבל אופראי קאמרי המורכב ממוסיקאים צעירים מן השורה הראשונה. 

האנסמבל שלנו מאמין שלאופרה קאמרית יש פוטנציאל תיאטרלי אדיר ועל כן אנחנו בוחרים את הרפרטואר שלנו בקפידה כאשר הפן התיאטרלי חשוב לנו לא פחות מהפן המוסיקלי. במילים אחרות, הדרמה מעניינת אותנו לא פחות מהמוסיקה וזה הקו המנחה של האנסמבל שלנו.

ואיזה מוסיקה אנחנו עושים? כל צוות הזמרים והנגנים, מתמחה במוסיקה מתקופת הבארוק. הנסיון שלנו כמוסיקאים מופיעים חשף אותנו לים יצירות מדהימות מהתקופה שלצערנו הרב לא זוכות לביצועים רבים בארץ. אנחנו שואפים לעשות מוסיקה מודעת היסטורית (HIP), מה שאומר שימוש בכלים תקופתיים ובמטרה להיות נאמנים לאופן בו הקהל שמע יצירות אלו כאשר נכתבו ומצד שני, לחבר את הביצוע שלנו לקהל של ימינו - אליכם. 


אז אם החזון שלנו מעניין אתכם, 
אם אתם אוהבים את המוסיקה הזאת ורוצים לשמוע ממנה עוד - הצטרפו אלינו והיו חלק מהמשפחה שלנו...

קנו עכשיו את הכרטיס שלכם, הבטיחו את מקומכם בפרמיירה החגיגית ובואו ניצור אומנות ביחד!https://www.facebook.com/orpheusoperaensemble/ההפקה הראשונה שלנו - האופרה "אורפאוס" 

"אורפאוס" (או - "Die wunderbare Bestandigkeit der Liebe") נכתבה בשנת 1726 ע"י המלחין גאורג פיליפ טלמן (Georg Philipp Telemann) אולם במרוצת הדורות נשכחה. רק בשנים האחרונות נמצאה האופרה מחדש והחלה מבוצעת באולמות הגדולים של אירופה. בארץ, האופרה כמעט ולא בוצעה ואנו נציג אותה בגירסתה המלאה.

היבט מעניין של האופרה הוא בשפת כתיבתה. רוב רובה מושר בגרמנית אולם טלמן בוחר לעיתים לכתוב אריות מסויימות גם בצרפתית או באיטלקית (ובהתאם - סיגנון מוסקלי התואם את השפה) כדי לתאר את רגשות הדמויות בדרכים שונות. 
במהלך המופע יוקרן תרגום של האופרה לעברית.

* חשוב לציין - תאריך הפרימיירה וההופעות הבאות ייסגר רק לאחר שנגיע ליעד הגיוס. הודעה על התאריכים ומיקום ההופעות תישלח לכל רוכשי הכרטיסים.

על מה האופרה?

האופרה מתארת את הסיפור המיתולוגי על אורפאוס ואאורידיצ'ה אשר מאז ומעולם היווה השראה לאומנים רבים ביצירתם וכמובן גם הוליד לא מעט אופרות בנושא. טלמן, אשר עיבד חלקית גם את הליברטו (טקסט) ליצירתו, יורד לעומקן של הדמויות ומוליד דמויות עשירות בעלות רבדים רבים שמושכות את הצופה ומשכנעות באמינותן.

האופרה פותחת עם הדמות של אורסיה, מלכת טראקיה, אשר מתוודה על אהבתה הנכזבת לאורפאוס, הגדול שבמוסקאים בתבל. המלכה מתכננת להיפתר מאישתו הצעירה של אורפאוס – אאורידיצ'ה. אורסיה מטילה כישוף על המקום בו אאורידיצ'ה ממתינה לאורפאוס ובעיקבות הקללה אאורידיצ'ה ננשכת ע"י נחש ארסי ומתה.

כאשר אורפאוס מגלה את גופתה של אאורידיצ'ה, הוא מחליט ללכת לממלכת המתים של פלוטו על מנת להתחנן על נפשה של אהובתו.

 אורפאוס מצליח לשכנע את אל השאול לשחרר את אהובתו אבל בתנאי אחד - בזמן שהם עוזבים את השאול, על אורפאוס חל האיסור להביט באהובתו. 

האם אורפאוס יצליח להציל את אהובתו? האם המלכה תשתחרר מאובססיית האהבה שלה?

כמובן, כמו בכל אופרה טובה, סוף רע הכל טוב...הבימאית שירית לי וייס

לצורך בימוי האופרה הראשונה שנעלה החלטנו לשתף פעולה עם הבימאית שירית לי וייס. שירית היא מבימאיות האופרה המובילות כיום בישראל עם הפקות באופרה הישראלית ובפרוייקטים נוספים בארץ. 

כמובן שכל מי שמכיר את עבודתה של שירית, יודע שאי אפשר לטעות. תמיד היא מצליחה ליצור יצירה שלמה מבחינה תיאטרלית ומוסיקלית ומפענחת לעומק את סודות יצירות המופת אותן אנחנו שרים. 


אנסמבל קאמרה 15

האנסמבל הכלי שילווה אותנו מורכב מנגני אנסמבל קאמרה 15 בתוספת של נגנים סולנים שיצטרפו לאנסמבל הקיים. כאמור, הנגנים שלנו מנגנים בכלים אותנטיים ששימשו גם בתקופתו של טלמן אבל אפילו יותר חשוב, כל אחד ואחת מהם מוסקאים מעולים עם תשוקה אמיתית למוסיקה הזאת ואנו ממש מתרגשים לקראת העבודה המשותפת איתם!!
מי אנחנו?

סופרן: עינת ארונשטיין, דניאלה סקורקה
מצו סופרן: שחר לביא
קונטרה טנור: אלון הררי
בריטון: גיא פלץ, עודד רייך

מנצח: יאיר פולישוק

בימאית: שירית לי וייס

נגני אנסמבל קאמרה 15 - 

חליליות: נטע היבשר, ענבר סולומון. ויולה בארוק: דניאל תנחלסון. ויולה דה גמבה ופאגוט בארוק: ענבר נבות.

ונגנים סולנים נוספים:

צ'מבלו: מרינה מינקין. כינור בארוק: טלי גולברג, סמדר שידלובסקי. אבוב בארוק: יגאל קמינקה, אמיר בקמן. כלי הקשה: נדב עובדיה.ו... תודה!!!

וידאו - 

צילום: לוצה שרש, דנה פומרני
עריכה: דנה פומרני 

https://www.facebook.com/orpheusoperaensemble/