חודורובסקי - אוטוביוגרפיה
הפרויקט של
מור קדישזון וגיל "ראס" בונשטיין
מהי פסיכומאגיה ואיך הסופר והקולנוען הגאון חודורובסקי המציא אותה - כל זאת תוכלו לקרוא בספרו האוטוביוגרפי. יצא בהוצאת בבל, בתרגום מיכל שליו.
102%
44,635
מתוך 44,000
0
נותרו
225
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 04/02/2017


אנחנו מזמינים אתכם להיות שותפים ולקחת חלק בתרגום מספרדית של 

"ריקוד המציאות"


ספרו האוטוביוגרפי של  - 

אלחנדרו חודורובסקי


 שיראה אור בהוצאת בבל

 בתרגומה של מיכל שליו

    ובעיצובו של האמן אייל אליעזר


***********  

                 

ז'ודורובסקי או ז'ודו (בצרפתית), חודורובסקי (בספרדית) -


הבמאי של El Topo,The Holy Mountain, יוצר הגרסא הקולנועית לספר המדע בדיוני Dune, 

ממציא הפסיכומאגיה ומי ששיחזר את קלפי הטארוט של מרסיי

עכשיו יוכל בעזרתכם להופיע גם בעברית !


******


      "... אי אפשר ללמד את התת-מודע לדבר בשפה רציונלית. אבל אפשר ללמד את הרציונלי לדבר בשפת התת-מודע. כך, באופן זה, התת-מודע מבין. התת-מודע מבין מטאפורות, סמלים, דימויים. לכן בפסיכומאגיה, אנחנו מבצעים אקט שהוא על-מציאותי, לא הגיוני, מוזר - בתוך המציאות. הריפוי לא נעשה דרך מילים. הוא נעשה דרך מעשים. "מי אנחנו ?

גיל "ראס"בונשטיין ומור קדישזון, חברים ותיקים שקוראים כבר שנים באהבה רבה ובהיפעמות את יצירתו הענפה של אלחנדרו חודורובסקי. אנחנו חושבים שהזמן בשל והקרקע מוכנה לקלוט את חודורובסקי בעברית. אין לנו רווח אישי מהפרויקט, הרווח שלנו הוא הרווח שלכם. אנחנו בטוחים שיש הרבה מאד אנשים שהספר הזה יעשיר אותם. אנחנו כאן המתווכים. באפריל האחרון ביקרנו את חודורובסקי בביתו בפריז. הרגשנו שאנחנו פשוט מוכרחים לנסוע לחבק אותו בהכרת תודה, אבל גם לקבל את תמיכתו האישית בפרויקט שלנו. משניתנה לנו, אנחנו פונים אליכם. 


שלושה חברים נסעו לפריז לחבק את חודורובסקי - מימין לשמאל : אורי סיון, מור קדישזון, חודורובסקי וגיל "ראס" בונשטייןמה עשינו עד היום במסגרת הפרויקט שלנו ?

מצאנו הוצאת ספרים משובחת, מקצועית וותיקה ששותפה לפרויקט שלנו. הוצאת בבל תוציא לאור את הספר, וכבר שמורות לנו הזכויות למהדורה העברית. מצאנו מתרגמת מנוסה ומעולה - מיכל שליו, וחברנו לאמן אייל אליעזר, מעריץ גדול של חודורובסקי ולוחם רוחני, שיעצב את כריכת הספר ויעניק למהדורה העברית את האווירה הפסיכומאגית ההולמת. לאחר שנשיג המימון למלאכת התרגום והעריכה בעזרתכם, הוצאת בבל תשלים את עלויות ההפקה בפועל (סדר, עיצוב, הדפסה, הפצה).


למה אנחנו מאמינים שחודורובסקי יעניין אתכם ?

אנחנו מאמינים שאם אתם בני אדם, זה כבר בסיס רחב דיו כדי להניח שחודורובסקי עשוי לעניין אתכם. אפשר לומר בביטחון שהספר עשוי לעניין אתכם אם אתם קולנוענים, אמנים, פילוסופים, מטפלים, מרפאים, פרפורמרים, משוררים, להטוטנים, אנשי תיאטרון, פסיכולוגים, אבל לא רק - ההשראה שחודורובסקי מעניק לקוראיו היא הרבה מעבר לכל תחום יצירה או אמנות. הסיפור שלו אישי וחד-פעמי, אבל התובנות שהוא מסיק ממנו והתרומה שלו לקורא הן אוניברסליות, והן מעוררות השראה לחיים מלאי חירות פנימית.


איך אפשר להגדיר איש רוח שיצירתו הולכת בכל-כך הרבה נתיבים ?

חודורובסקי נולד ב - 1929 בעיירה נידחת בצ'ילה להורים יהודים שברחו מרוסיה. כנער בצ'ילה עוד הספיק לכתוב ואף לפרסם שירה, ללמוד באוניברסיטה ולעזוב אותה עד מהרה כדי להצטרף לקרקס כליצן, לייסד תיאטרון פנטומימה ולהגר לצרפת בתחילת שנות העשרים לחייו. בצרפת הצטרף לקבוצת פנטומימה עם מרסל מרסו ונסע איתה בכל העולם. בשנות ה- 50 ביים כמה סרטים קצרים שרובם התבססו על פנטומימה, ושנחשבו כבר אז ליצירות מופת. הוא התערבב עם הסוריאליסטים הצרפתים (אנדרה ברטון ושות') שהשפיעו עליו רבות, אך במקביל גם התגבשה בו ההכרה שהם נעשים רכרוכיים ושמרנים מדי לטעמו, וכך ייסד בתחילת שנות ה-60 את "קבוצת הפאניקה" עם חבריו הסופר והמחזאי פרננדו אראבאל ורולנד טופור. כפעולת מחאה ואולי מתוך רצון לנער את הסוריאליזם משלוותו הבורגנית, השלישייה יצרה מיצגים ומחזות כאוטיים לחלוטין, מעוררי פלצות ויזואלית ולא בחלה בשום אמצעי כדי לגעת באבסורד.

בתחילת שנות ה–60 עבר חודורובסקי להתגורר במקסיקו סיטי, שם המשיך בחקר התיאטרון וגבולותיו ובעשייה הקולנועית. שני מפגשים משמעותיים השפיעו אז על המשך דרכו: הוא פגש את נזיר הזן-בודהיזם היפני אג'ו טקאטה, שלימד קבוצת אינטלקטואלים שעימה נמנה גם אריך פרום, ובמשך תקופה ארוכה ישב מדיטציית זן והגה בסיפורי זן (קואנים), עולם שהשפיע עליו רבות. המפגש המשמעותי הנוסף שלו היה עם השמאנית המרפאה "פאצ'יטה", ששמה נודע בכל רחבי מקסיקו, ומי שאימצה אותו בתור שוליה במשך כמה שנים. חודורובסקי היה עד לניתוחים מוזרים לאור נרות וללא הרדמה, להשתלות לב, ריאות, להסרות גידולים ומה לא, וחזה במו עיניו בריפוים יוצא הדופן של אלפי חולים. חצי מטיל ספק וחצי ירא מכוחה של המרפאה העוצמתית החליט חודורובסקי להישאר במחיצתה ולחקור לעומק את סודות הריפוי העתיק. עד היום הוא אינו נוקט עמדה לגבי אמיתותם של הניתוחים האלה, אבל השהייה במחיצת פאצ'יטה לימדה אותו כיצד מקבל עליו הגוף האנושי באופן בלתי אמצעי ומוחלט את השפה הסימבולית. תובנה זו היוותה אבן דרך למה שמאוחר יותר יתגבש בתור שיטת הריפוי "פסיכומאגיה".

חודורובסקי נאלץ לעזוב את מקסיקו בעקבות השערוריות שעוררו ה- happenings האמנותיים המשונים שיצר, שבשעתו לא הובנו כראוי על ידי הממסד התרבותי, וגם לא על ידי הממשלה והמשטרה. הוא ברח באמצע צילומי סרט לניו יורק ומשם השתקע בפריז וחי בה עד היום.

בתחילת שנות ה-70 הוא ביים את סרט הפולחן האוונגרדי el topo שבו גם כיכב. הסרט הרשים כל כך את ג'ון לנון שהוא החליט לתרום מיליון דולר לסרטו הבא the holy mountain, שעד היום נחשב כסרט פולחן פסיכדלי בקרב יודעי ח"ן.

במשך כעשור עמל חודורובסקי על שחזור קלפי הטארות של מרסיי, התעמק בלימוד השפה הסימבולית העתיקה שלהם, והחל משנות ה-80 הוא נותן הרצאות רבות בנושא. פעמים רבות הצהיר כי אינו מעוניין להרוויח מקריאה בטארות, ושספרי הקומיקס שהוא מפרסם הם מקור פרנסתו העיקרי. ואכן, ב-30 השנים האחרונות חודורובסקי קורא בטארות בחינם מדי יום רביעי בקפה הסמוך לביתו. התמורה היחידה שהוא מבקש מהאנשים שבאים לקריאה ושמקבלים ממנו אקט פסיכומאגי, היא לכתוב לו ולדווח על ההשפעה שהיתה לאקט שביצעו על חייהם. סיפורים מאלפים אלה שזורים בספריו הרבים ומהווים מעין עדות קלינית חיה ותוססת לתחום הריפוי התיאטרלי-תרפויטי הזה הקרוי פסיכומאגיה.


פסיכומאגיה

חודורובסקי הבין שמילים והבנות מושכלות קצרות מלהושיע בריפוי פצעי ילדות או דפוסים משפחתיים בין-דוריים, ובשחרור מחסומים רגשיים.  הוא הסיק שיש לגשת אל התת-מודע ולדבר אליו בשפת הסמלים שלו – פרועה, לא-רציונלית, מפתיעה. וכך, לכל אחד מהאנשים שבאו להתייעץ איתו, חודורובסקי היה "תופר" אקט פסיכומאגי שמותאם למידתו של המטופל ולסיפור חייו האישי. האקטים היו בדרך כלל מוזרים, תיאטרליים, סוריאליסטיים. חודורובסקי הבין כי בניגוד לפסיכואנליזה שסבורה כי משמגלה המטופל את סיבת הסימפטומים שלו הם נעלמים, כאשר עולה דחף כלשהו מהתת מודע, ניתן להשתחרר ממנו רק באמצעות הגשמתו במעשה. הפסיכואנליזה מנסה ללמד את התת מודע לדבר בשפה הגיונית, למשל פירוש חלומות. אלא שמה שדרוש הוא בעצם ללמד את התודעה לדבר בשפת השיגעון ולהביא את החלומות לתוך המציאות. זוהי פסיכומאגיה. הפסיכומאגיה היא דרך של פעולה. היא תגובה למציאות שלא דרך מילים, אלא דרך מעשים. החד-פעמיות של האקט, המוזרות, הבלתי-סבירות שלו הם חלק מהותי מכוחו המרפא. חודורובסקי מדגיש כי כאשר אנו עושים משהו שמעולם לא עשינו – ורצוי שהמשהו הזה יהיה גם מוזר, סוריאליסטי, ונוגע במקומות הכי כואבים - אנחנו כבר בראשית הדרך לחירות פנימית עמוקה.

חודורובסקי מרבה לעבוד עם המקום שתופס אילן היוחסין בחייו של האדם. את המורשת הרוחנית שעוברת מדור לדור הוא מכנה "מטא-גניאלוגיה", מונח שמתאר את כל התכנים שאנו נושאים במודע או שלא במודע על כתפינו, כלומר כל הסיפורים, התסבוכות והפצעים שאנו משחזרים כחלק מהמורשת המשפחתית. בספרו "ריקוד המציאות" חודורובסקי מספר מדוע חשוב היה לו לשבור את הדפוס הבין-דורי הנשנה וחוזר, ומדוע שחרור מכוחות השחזור הוא חיוני כל כך לחירותו הפנימית של האדם.

 

צריך להבין מאיפה הגיע חודורובסקי כדי להבין מה הוא חיפש ומה הוא גילה

שלא תחשבו לרגע שאתם הולכים לקבל ספר מעשיות יבש עם עובדות ותאריכים. החיים של חודורובסקי הם עצמם פסיכומאגיים לגמרי, וכמוהם גם הכתיבה האוטוביוגרפית שלו. הקו שנמתח בו בין המציאות והדמיון, בין העובדתי והמיסטי הוא דק ביותר. אירועי חייו והאופן שבו הוא מבין ומספר אותם מלאי תשוקה וקסם, חדורים בחיפוש קודח וחסר פשרות אחר ריפוי אישי, אחר התעוררות אישית. היכרות עם השורשים שמהם הוא צמח היא הבסיס להבין את כל היצירה האמנותית והתרפויטית שלו.


למה אנחנו זקוקים לתמיכה שלכם כדי להוציא לאור את חודורובסקי?

ריקוד המציאות הוא ספר עב-כרס - 430 עמודים בספרדית ! בחישוב זהיר עם אנשי מקצוע נוכחנו שעלויות תרגומו והוצאתו לאור מסתכמות בכ- 100 אלף ₪. לנוכח מצבו הרעוע של ענף הספרים כיום בישראל, הוצאות הספרים חוששות להשקיע סכום נכבד שכזה בסופר שעדיין לא ידוע לקהל הישראלי. הוצאת בבל הביעה עניין ביצירתו של חודורובסקי ובהשתתפות בפרויקט שלנו. היא נותנת לנו גב מלא לכל אורך הוצאתו לאור. אנחנו החלטנו לאסוף הכסף לתשלום דמי התרגום שיהווה בסיס לאפשרותה של המהדורה העברית. אנחנו מבקשים מכם לתמוך בהוצאות הכרוכות בתרגום מספרדית לעברית בלבד. את השאר תשלים הוצאת הספרים בבל.


ד"ר יואב בן דב ז"ל מדבר על התקופה שבה למד אצל חודורובסקי :


 

קטע מתורגם מהשיחה שלנו עם חודורובסקי בפריז :חודורובסקי על תאטרון וריפוי  :שיחה מעמיקה עם חודורובסקי על פסיכומאגיה, מתורגמת לאנגלית :


 

הטריילר לסרט "ריקוד המציאות" משנת 2013 :חודורובסקי מדבר על קלפי טארות: