כל הפרויקטים
מגדיר צהוב דיגיטלי, חינם
הפרויקט של
ברק דנין
אני רוצה להביא את "המגדיר הצהוב" לצמחי-בר בארץ ישראל אל העולם הדיגיטלי. מפתחות הגדרה של כל המשפחות, הסוגים והמינים, בכל טבלט וסמארטפון
129%
77,154
מתוך 60,000
0
נותרו
663
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 20/12/2016

גייסנו את הסכום הראשוני - וממשיכים לגייס עוד!

זה קרה הרבה יותר מהר ממה שציפינו: 496 איש נרתמו להפיכת המגדיר הצהוב לדיגיטלי וחינמי - והצלחנו! גייסנו את 60,000 ש"ח הראשונים.

תמכו בהמשך פיתוח אתר "צמחיית ישראל ברשת"

72,000 ש"ח: אם נגיע לסכום הזה, נוכל לעצב ולפתח מנגנון העלאת צילומים חדשים לאתר "צמחיית ישראל ברשת" (אתר ה"פלורה"). בעזרת התמיכה שלכם נוכל לאפשר לצלמים חובבי בוטניקה להעלות לאתר צילומים חדשים של צמחים שאין לנו מספיק צילומים שלהם. יש רבים כאלה. 

המנגנון שנבנה יכלול גם צד לצלמים, וגם צד למנהלי המערכת, שיאפשר להם לסנן את הצילומים ולוודא שרק צמחים שמזוהים בוודאות של 100% יתווספו לעמוד הצמח.

עוד צילומים באתר = הגדרה יותר קלה, לכולנו. 

בינתיים אנחנו מכינים את היעדים הבאים, ביניהם אפליקציית הגדרה לסמארטפון, שתעבוד בכל מקום בארץ - גם בלי חיבור לאינטרנט - ועוד רעיונות מדליקים לקידום הבוטניקה בישראל. אפרסם אותם כאן בקרוב.

בעזרת התמיכה שלכם ועם העזרה שלכם בפרסום וקידום הפרויקט, נוכל להשיג עוד הרבה מטרות חשובות למען כל מי שצמחי הבר של ישראל חשובים להם! ממשיכים עם גיוס התמיכה בפרויקט המגדיר וצמחיית ישראל ברשת במלוא המרץ.

זה הזמן לשלוח שוב את הקישור לפרויקט לכל מי שרק אפשר:
https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=21386

מגדיר צהוב דיגיטלי, חינם

כמה מילים על החלק הראשון של הפרויקט - שמומן כבר בהצלחה בזכותכם!

את המגדיר לצמחי-בר בארץ ישראל, "המגדיר הצהוב" או "המשקולת הצהובה" כמו שחובבי הבוטניקה קוראים לו בחיבה, כתב אבי, פרופ' אבינעם דנין ז"ל, יחד עם פרופ' נעמי פינברון דותן ז"ל. מאז שהספר יצא לאור ב-1991 חיינו השתנו ללא היכר והפכו לדיגיטליים, אך המגדיר נשאר מאחור. ההוצאה לאור, בעלת הזכויות של הספר, החליטה שלא להדפיס אותו עוד ונותרו רק כמה עותקים אחרונים שלו.

הופכים את המגדיר הצהוב לדיגיטלי, ובחינם

כשהמגדיר יהיה דיגיטלי, נוכל כולנו להגדיר צמחים בעזרתו דרך כל סמארטפון, טבלט או מחשב - וזו מטרת הפרויקט הזה. ההגדרה הדיגיטלית תהיה בשיטה המדעית והמדויקת ביותר, באמצעות מפתחות הגדרה כמו במגדיר הצהוב, ותכלול את 2900+ המינים הגדלים בישראל ובסביבתה הקרובה, דרך אתר "צמחיית ישראל ברשת". בנוסף, ניתן יהיה לעדכן אותו במידע חדש ועדכני, על-בסיס קבוע: שמות צמחים חדשים, מידע תפוצה עדכני, צילומים ועוד.

כל זה - בחינם, לתועלת כל מי שמתעניין בבוטניקה ובצמחי הבר ישראל.

מה ההבדל מול המגדיר הקיים?

המגדיר הקיים באתר "צמחיית ישראל ברשת" מבוסס על תכונות בודדות של הצמח - מבנה העלים, צורת חיים, צבע הפרח ועוד. ניתן לחפש בעזרתו את כל הצמחים שעונים על תכונות מסוימות שיודעים לזהות בצמח שרוצים להגדיר. לרוב מקבלים כמה עשרות צמחים ברשימה, ולא תשובה ודאית אחת. 

המגדיר הצהוב עובד כמו כל מגדיר מדעי: הוא מוביל את המשתמש בו דרך סידרה של שאלות על הצמח המדובר כדי לזהות את המשפחה (למשל "שושניים"), לאחר מכן את הסוג (למשל "חצב"), ואז את המין הספציפי (למשל "חצב גלוני"). תוצאת תהליך ההגדרה היא תמיד אפשרות אחת, שם צמח אחד.

הנה סקיצה של מסך שמדגים את שילוב המגדיר הצהוב באתר "צמחיית ישראל ברשת". אם הקמפיין יצליח נוכל להפוך אותו למציאות:


עזרו לנו להציל את המגדיר  

אלפים רבים של שעות הושקעו בהכנת המגדיר. הוא משמש תלמידים, סטודנטים לתארים מתקדמים, מורים, מרצים ומדענים כאחד, כבר 25 שנה. בינתיים, התכנים שבו התיישנו וההוצאה לאור הפסיקה להדפיס אותו. 

ההוצאה אינה מעוניינת לעדכן אותו, כך שלפחות כרגע - זה הסוף של המגדיר הצהוב. אם לא נצליח בקמפיין הזה, המגדיר יישאר על המדפים בבתים ובספריות, בגרסתו הישנה והלא-מעודכנת, ולא יגיע לדורות הבאים ולידיים צעירות שירצו להכיר את צמחיית הארץ. 

ההעברה למדיה הדיגיטלית תבטיח עצמאות משיקולים מסחריים ותבטיח מגדיר מדעי עדכני ומדויק, עם גישה חופשית, לשנים רבות קדימה. נוכל לעדכן את המגדיר על כל חלקיו בעזרת הגן הבוטני האוניבריסטאי בירושלים, וכל מי שרוצה בכך יוכל ליהנות מהתכנים הרבים שבו, ללא תשלום.


איך התמיכה שלכם בפרויקט תעזור?

התמיכה תסייע לנו לרכוש את הזכויות לספר, לסרוק אותו, לאפיין ולעצב את המסכים למפתחות ההגדרה ועמודים תומכים אחרים, וגם לתקן את המסכים הקיימים באתר "צמחיית ישראל ברשת" כך שיציגו גם הם את המידע מהמגדיר.


מה יקרה אחרי שהקמפיין יסתיים בהצלחה?

אני חולם כבר זמן רב להעביר את המגדיר לרשת, ולהפוך אותו לזמין בחינם לכל מי שירצה בכך. עכשיו, לקראת יום השנה הראשון לפטירתו של אבי, אני רוצה להגשים את החלום. 

שלב ראשון
אחרי שנקבל את הזכויות בתכנים של המגדיר מהמוציא לאור, ממש אחרי סיום הקמפיין, נוסיף לאתר "צמחיית ישראל ברשת" באופן מיידי גירסת PDF של המגדיר, שניתן לחפש בה שמות ספציפיים. כלומר, מאותו הרגע, לא יהיה שום צורך לסחוב יותר את המגדיר הצהוב לשדה - הוא יהיה נגיש מהסמארטפון או הטבלט שלכם.

שלב שני
נוסיף לאתר את האיורים וחלק מתיאורי המינים שקיימים במגדיר. הם יסייעו רבות בתהליך ההגדרה, במיוחד האיורים. הנה איור לדוגמא, של כסיה קהה, אחד ממאות רבות שיש במגדיר הצהוב:

שלב שלישי
בשלב שלישי ניצור באתר "צמחיית ישראל ברשת" מפתחות של משפחות וסוגים, על-פי המופיע במגדיר, ובהתאמה למחקר המדעי שקיים היום, בעזרתו של העורך המדעי של האתר, ד"ר אורי פרגמן-ספיר והגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים. 

המפתחות יוצגו כתהליך מובנה ("wizard") וילוו בתמונות של המינים השונים ובהסברים על המונחים הבוטניים המופיעים בתוך התיאור. כך גם מי שאינם מומחים בבוטניקה יוכלו להגדיר בקלות ובנוחות. לא יודעים מה הם ה"סירה" או "המפרש"? איך נראים שיחים קירחים? אין בעיה - המגדיר באתר יסביר את כל המושגים. ההצגה הדיגיטלית תשדרג משמעותית את הקיים כיום במגדיר, אפילו עם אותם התכנים.

איך בחרנו את המתנות לקמפיין?


השתמשנו בכל מה שיש ברשותנו, הילדים של פרופ' אבינעם דנין, ובמה שקיבלנו מהגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים. ד"ר אורי פרגמן-ספיר, המנהל המדעי של הגן והעורך המדעי של "צמחיית ישראל ברשת", מסייע לנו גם בעניין זה. איריס, מורית, שירה וברק - 4 האחים - לכולנו חשוב שהקמפיין הזה יצליח. הנה אנחנו כולנו ביחד עם אבא לפני כמה שנים:


תמכו בפרויקט וקחו חלק בעשייה

התמיכה שלכם, קטנה כגדולה, תאפשר לנו להגשים את החלום שלנו ושל רבים אחרים: מגדיר צמחים מדעי, עדכני ומדויק, מכל מכשיר ומכל מקום. 

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.