כל הפרויקטים
סדנאות צילום לילדים בנגב
הפרויקט של
פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי
מצלמות משנות מציאות - בואו לתמוך בפרויקט שמביא את הצילום אל ילדי וילדות הכפרים הבלתי מוכרים בנגב
109%
21,820
מתוך 20,000
0
נותרו
213
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 23/09/2015

חברות וחברים - תודה רבה! - הגענו אל יעד הגיוס וכיוון שנותר עוד זמן, החלטנו להציב יעד חדש:

 

היעד החדש שלנו - 25,000 ש״ח - אם נצליח לגייס עוד 5,000 ש״ח - נוכל להרחיב את הסדנאות ל-15 משתתפות/ים בכל סדנא!

 

****************

פרויקט סדנאות הצילום של פורום דו-קיום בנגב חוזר: תמכו בפרויקט וביחד נהפוך את הסדנאות המתוכננות לחופשת החורף הקרובה למציאות.

 

הצלמות והצלמים שמשתתפים בפרויקט ומעבירים את הסדנאות אמנם מגיעים בהתנדבות, אבל כדי לקיים את הסדנאות, אנו זקוקים לתמיכתכן/ם. ללא התמיכה שלכן/ם לא נצליח לקיים את הסדנה!

 

למי מיועדות הסדנאות?

מדי שנה, עורך פורום דו-קיום בנגב סדנאות צילום שאורכן עשרה ימים מלאים בשני כפרים בדואים בלתי מוכרים בנגב, במהלכן לומדים הילדים איך להשתמש במצלמה, מקבלים הכשרה בסיסית בצילום ויוצאים לתעד את החיים בכפרם. אחד התנאים המכריעים לקיומן של הסדנאות, הוא האפשרות לתת לילדים את המצלמות שבהן הם התנסו בצילום בסיומה של הסדנא, כדי שיוכלו להמשיך ולתעד את חייהם וליישם את הידע שצברו.

 

ילדי הכפר רח׳מה במהלך סדנת הצילום / צילום: שחף הבר

ילדי הכפר רח׳מה במהלך סדנת הצילום שערכנו בכפר / צילום: שחף הבר

 

מי מעביר את הסדנאות?

את כל ימי הסדנא מעבירים צלמים וצלמות מקצועיים וחובבים שמגיעים בהתנדבות, וחושפים את הילדים מדי יום לעולם הצילום. את הסדנא מרכזת יוסרה אבו כף, בימאית סרטים ורכזת פרויקט הצילום והתיעוד של פורום דו-קיום בנגב.

 

מה זה כפר בלתי מוכר?

בנגב ישנם כ-35 כפרים בדואים בלתי מוכרים, בהם מתגוררים כ-73 אלף תושבים. הכפרים הבלתי מוכרים הם יישובים שמדינת ישראל אינה מכירה בהם, חלקם נותרו במקומם עוד קודם להקמת המדינה, ואחרים הועברו במהלך שנות ה-50 על ידי הממשל הצבאי אל מיקומם הנוכחי. תושבי ותושבות הכפרים הללו מתגוררים בכפרים בהם השירותים הממשלתיים הם מועטים ולרוב לא ניתנים כלל, ובכל הכפרים אין כלל תשתיות. בנוסף, בשל העדר ההכרה והתכנון נתונים תושבי הכפרים למדיניות הריסות הבתים של המדינה, שמובילה להרס של מאות בתים מדי שנה. למידע נוסף על הכפרים הבלתי מוכרים: Dukium.org/maps

 

ולמה דווקא צילום?

מתוך ההבנה שהצילום הפך לאחד הכלים המרכזיים והחזקים ביותר לתיעוד המאבק בפרט והחיים בכלל, ולאור דרישתם העיקשת של הילדות והילדים לקחת את המצלמות לידיהם שלהם ולצלם בעצמם, החלטנו לערוך את סדנאות הצילום, המעניקות לילדים את כלל הכלים להם הם זקוקים על מנת לצלם בעצמם תמונות שמספרות את סיפורם שלהם. בעצם דרישה זו של הילדים, הם הופכים עצמם מאובייקט מצולם לסובייקט המצלם בעצמו את הדברים המשמעותיים בעיניהם, ומעניקים לנו את האפשרות לראות את המציאות ולהבינה מנקודת מבטם שלהם.

 

ילדה מהכפר רח׳מה במהלך סדנת הצילום / צילום: שחף הבר

אחת המשתתפות בסדנת הצילום שערכנו בכפר רח׳מה / צילום: שחף הבר

 

מה הערך המוסף כאן?

במהלך השנים האחרונות הולכת וגוברת ההבנה כי הצילום, ככלי למחאה ולחשיפת הפרה של זכויות, אינו מנת חלקם של צלמים מקצועיים בלבד. יותר ויותר פעילים וארגונים מבינים, כי מתן כלים בסיסיים לצילום וחלוקת מצלמות, מאפשרים לאוכלוסיות המנהלות מאבק לתעד את מאבקן ולצלם את חייהן שלהן, שלרוב נעלמים מעין המצלמה. פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, בשיתוף עם ועדי הכפרים הבלתי מוכרים בנגב, צלמים ישראלים ובינלאומיים, מעביר מזה שנים רבות סדנאות צילום לילדים בנגב, שתוצריהן משרתים את מאבקה של הקהילה ומוצגים בתערוכות בארץ ובחו"ל.

 

מה עושים עם התמונות?

סדנאות הצילום מולידות תוצרים מדהימים, המוצגים בתערוכות ברחבי הארץ והעולם, המעניקים לצופה ולו לרגע, אפשרות להסתכל על הנגב ועל מאבקה העיקש של הקהילה הבדואית, דרך נקודת מבטם של הילדים החיים בו. בנוסף, אנו משלבים את התמונות בלוח השנה התלת דתי ולשוני שלנו, ומשתמשים גם בו להעלאת מודעות למצבם של הכפרים הבלתי מוכרים.

 

התשורות שלנו:

 

>> לוח שנה - תלת דתי ותלת לשוני

מדי שנה אנו מפיקים לוח שנה שכולל את כלל החגים של שלושת הדתות לצד ימים בינלאומיים מרכזיים בשלוש שפות - עברית, ערבית ואנגלית. בלוח השנה משובצות תמונות מפרויקט הצילום האחרון שלנו - השנה מופיעים בו צילומיהם של ילדי הכפר הבלתי מוכר רח׳מה הסמוך לירוחם.

 

עמוד לדוגמא מתוך לוח השנה החדש

עמוד לדוגמא מתוך לוח השנה החדש

 

>> תיק בד עם הדפס

 

תיק בד עם הדפס

 

צילום תמונת הפרויקט: שחף הבר

 

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.