כל הפרויקטים
הבוטקה בקטמונים
הפרויקט של
קהילת כרם
מיזם של קבוצת צעירים תושבי השכונה להקמת בית קפה קהילתי. המקום יפעל כעסק ברוח קהילתית, כאשר התושבים, האופי וההווי השכונתי במוקד העשייה.
111%
110,969
מתוך 100,000
0
נותרו
615
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 06/06/2015

 

(English subtitles available in the movie above - click the CC button. For english version of the text below click here)

 

 

 

הגרסה המקוצרת: 

 

  בית הקפה הקהילתי "הבוטקה בקטמונים" מנציח את מושיקו דוינו ז"ל,   חייל בן השכונה שנהרג במבצע צוק איתן. רוחמה וניסים, הוריו של   מושיקו, בוחרים להנציח אותו בצורה של מקום קהילתי בשכונה, מקום   חי ותוסס ומלא פעילות ויוזמה, כפי שהיה מושיקו. 

  הבוטקה הוא מיזם של קבוצת צעירים מתושבי השכונה, שמטרת-העל   שלו היא לפתוח פתח לשינוי משמעותי במרחב הציבורי של שכונת   הקטמונים. המקום יהווה זירת מפגש ופעילות שכונתית ויפעל לקידום   ערכים של קהילתיות, יצירה ויוזמה מקומית. 

  ההון הראשוני אשר ישמש לטובת הקמת הבוטקה מבוסס על   תמיכתכם. לאחר שלב ההקמה המקום יתנהל כעסק עצמאי המקיים   את עצמו ואינו מתבסס על תרומות. חשוב  לציין כי מטרת המקום אינה   לשם רווח פרטי של היזמים, רווחי הבוטקה יושקעו במלואם בפעילויות   התוכן והאירועים שיתקיימו בו. 

 

 

חושבים שבית קפה קהילתי זה רעיון נהדר?

או אולי, תומכים בעשייה חברתית בירושלים? 

יכול להיות שאתם גרים כאן בשכונה ורוצים קפה טוב ליד הבית?

גם אם לא עניתם על אף קריטריון  - 

בואו לקחת חלק בהקמת הבוטקה!

 

אז איך אתם שותים את הקפה שלכם? 

 

 

הגרסה המורחבת:

 

אנו קבוצת צעירים שהגיעו לשכונה לפני מספר שנים והתאהבו בה. בחרנו לחיות בה באורח חיים קהילתי המאמין ביחסי חברות ושכנות קרובים ומעורבות אקטיבית בסביבת החיים שלנו. 

 

מה המטרה שלנו? 

כתושבי קטמונים, אנחנו יכולים לומר שקל מאוד להישבות בקסמה של השכונה: החום האנושי, המשפחתיות, המרפסות והריחות של הבישולים לפני שבת. כל אלו הופכים את המגורים בשכונה לחוויה טובה ומיוחדת.

לתחושתנו, הדברים היפים הללו נשארים סטטיים ומתרכזים בעיקר במרחב הפרטי של כל בית ומשפחה. לעובדה זו יש אפקט תדמיתי לא מאפיין והשכונה נתפסת כמקום רחוק, ארכאי ודל. במקום שהקסם של קטמונים יגרום לפריחה והתחדשות, השכונה נותרת מעט תקועה מאחור.

הרצון שלנו הוא ליצור מקום שיביא את הקסם השכונתי אל המרחב הציבורי, מהבית אל הקהילה. בעזרת המפגש הבלתי אמצעי, ובעזרת תוכן ופעילות שכונתית תוססת, יכול להיווצר שינוי של ממש באווירה השכונתית ובתדמית שלה כלפי חוץ.

 

מה זה בית קפה קהילתי? 

בית קפה קהילתי הוא מקום שראשית לכול מעמיד את טיפוח הקהילה שבסביבתו כמוקד וכמטרה מרכזית. הצלחתו של כל בית עסק רגיל נמדדת בשורת הרווח שלו ואין כל רע בכך. אצלנו, לשורת הרווח מתווספת גם השאלה: מה נתָּנו לשכונה ולקהילה?

ישנן מספר דרכים לעשות זאת: שיתוף של התושבים ביצירת התוכן והפעילות של המקום, יצירת המרחב להתרחשות קהילתית והארת פנים ומתן תחושה שקודם כול, אנחנו כאן בשביל האנשים.

 

למה בית קפה? 

ראשית, ראוי לציין שבכל שכונת קטמונים, על 20,000 תושביה, אין ולוּ בית קפה אחד. ככלל, ניתן לומר שבתי העסק בשכונה נושאים אופי מאוד פונקציונלי, שמציע מוצר ספציפי (פיצה, שווארמה, פלאפל). בית קפה, מעצם אופיו, הוא מקום שמזמין את הלקוח לשבת ולהישאר וזה מאפשר לו לספוג את הערך המוסף שהמקום יציע - אווירה.

בנוסף, כעסק יש למקום יתרון על מוסדות שכונתיים אחרים, כגון מנהל קהילתי, או מתנ"ס, משום שהוא יוצר מפגש בלתי אמצעי ובלתי פורמלי. זהו מקום עבור כולם, מקום בו ניתן לבלות וליהנות עם שתייה ואוכל טעימים, לשחק עם הילדים במגרש המשחקים הצמוד, להיפגש עם עמיתים לפגישת עבודה, לשבת עם חברים מבית הספר, ללמוד למבחן באוניברסיטה, לדבר עם השכנים על הנכדים, או פשוט לצאת בערב עם בן/בת הזוג במרחק הליכה מהבית. זהו מקום שבו כל אחד יכול למצוא את עצמו, את האהובים שלו ואת הדברים שמעניינים אותו והוא רוצה לעשות. 

אנחנו שואפים שבית הקפה ייָצר באופן קבוע תוכן תרבותי וקהילתי מגוון בשעות אחר הצהריים והערב: הופעות מוזיקליות, ערבי שיחה ודיון, הרצאות, הצגות ובידור למבוגרים ולילדים, ירידים שכונתיים, אמנות מקומית ועוד…

כמובן שכעסק חברתי, המקום יהיה נגיש למוגבלים, כמו גם מקפיד על תנאי העסקה ושכר הוגנים לכל העובדים. 

 

איפה אנחנו עומדים כרגע

לאחרונה החליטה עיריית ירושלים להקצות לנו מבנה, בוטקה ישנה שבצדה רחבה, בלב רצף מדורג של בתים ושבילים.

  • בנינו תכנית שיפוץ ועיצוב של המקום
  • התחלנו בתהליך של רישוי עסק בעיריית ירושלים
  • התחלנו בעבודה על מיתוג המקום
  • בנינו תכנית עסקית
  • התחלנו ביצירת קשרים עם תושבים פעילים המעוניינים לקחת חלק במלאכה ושיתופי פעולה עם ארגונים שונים

 

למה אנחנו צריכים אתכם? 

כי המקום שקיבלנו הוא אמנם יפה וקסום, אך מה לעשות - דורש שיפוץ משמעותי: בניית מטבח, חיבור לתשתיות ועמידה בתקנים בטיחותיים. בנוסף, אנחנו רוצים להבטיח שכר לעובדים שלנו בחודשי הפתיחה הראשונים בהם העסק מתייצב.

 

 

תכניות השיפוץ

 

מי אנחנו:
 

 ענבר נמיר גרוסמן, בת 26, אחות בהדסה עין כרם, גרה בקטמונים חמש שנים. נגמלה מקפה לפני שנתיים וחצי, אבל זה לא מפריע לה להסניף אותו מתי שהיא יכולה. "רציתי לעשות משהו יחד עם חברים שלי בשביל כל מי שגר פה וחסר לו מקום לשבת בכיף או לשבת ברצינות. יש כאן עושר  אנושי ותרבותי משגע וזה טירוף לא לנסות לתת לו במה וחלל להתפתח" 

 

 איתן שטיינברג, בן 28, מדריך סיורים, מנחה קבוצות ומורה, גר בקטמונים שלוש שנים. מקפיד לשתות שחור חזק חזק עם נגיעת סוכר. "זאת שכונה חמה עם תושבים מדהימים ואני כאן בשביל ליצור ולעשות יחד דברים חדשים, מעניינים ומאתגרים". 

 

 תמר איתן, בת 29, רכזת קבוצות בעמותת "רוח חדשה", גרה בקטמונים שבע שנים. כשהיא בלילה לבן היא מכינה אמריקנו במקינטה. "אני אוהבת את מה שקורה בבתי קפה ואת מה שקורה בשכונה הזו. לחבר בין האווירות האלו נשמע לי כמו מקום ששוה להיות חלק ממנו" 

 

 ג'ניה פרומין, בן 30, גר בקטמונים חמש שנים, רכז הדרכה במוזאון לאומנות האסלאם, ידען, אושיית פייסבוק ומבעלי בית"ר נורדיה. כוס התה שלו היא ארל גריי, או נענע, מה שיש. "ככה עושים היסטוריה מקומית וזה ממש מתחת לחלון שלי. הייתי עיוור, אם לא הייתי רוצה להיות מעורב במשהו כזה".

 

 יובל  גרוסמן, בן 28, גיאולוג ומורה לפיזיקה, גר בקטמונים חמש שנים. אוהב הפוך חזק, מעט חלב ובלי סוכר. "אני צריך לשפר את התדמית החנונית שלי, אז חשבתי - מה יותר מגניב מבית קפה?"

 

תומכים ושותפים

 עמותת "רוח חדשה" - העמותה מלווה אותנו מבחינה מקצועית וארגונית ומהווה עמוד תווך בהתהוות העסק. בנוסף, העמותה תומכת בנו מבחינה כלכלית בשלבי ההקמה. 

 

מנהל קהילתי גוננים - כגוף עירוני שכונתי, המנהל הוא שהעביר לידנו את מבנה הבוטקה והוא מהווה שותף רעיוני ומעשי עיקרי לפעילות המקום בשכונה. 

 

 קבוצת מגרש המשחקים - קבוצת סטודנטים ואמנים מבית "רוח חדשה" הפועלת במתחם הסמוך לבית הקפה, על מנת ליצור במקום מתחם משחקי-שכונתי.

 

  צעירים במרכז ושכונה צעירה גוננים - גוף עירוני הפועל במנהלים הקהילתיים לטובת משפחות צעירות בשכונות.

 

אנשים טובים מסביבנו:

אליסף איש-שלום, יזם ופעיל חברתי בירושלים, המלווה אותנו באופן צמוד מבחינה רעיונית, עסקית ואסטרטגית. 

רחלי וסרמן שכתבה את התסריט וביימה את הסרטונים לקמפיין.

זהבה ווקספרס שצילמה וערכה את הסרטונים.

גדי ויסברט השחקן המוכשר והמהולל! 

תודה גם לאיילה ליבנה ולמירו כהן ששיחקו בסרטונים השונים. 

שחף לוי העוזר ומייעץ לנו מטעם צעירים במרכז ושכונה צעירה גוננים.

דנה פיין שתכננה ועיצבה במסירות רבה את תכניות השיפוץ.

אהרון מנור שעזר מאוד בהגיית תוכן הסרטונים בקריאייטיב ובציוד ועיצב לנו את הלוגו. 

יש עוד רבים וטובים שתומכים בדרכים שונות והיריעה רק הולכת ומתרחבת...

 

מזמינים גם אתכם להיות חלק!

 

כתבו עלינו בעיתון! לחצו כאן

 

יש לכם שאלות? רוצים להציע רעיונות או להצטרף אלינו לתכנון ולביצוע? מוזמנים ליצור איתנו קשר (כאן למטה) או להיכנס לדף הפייסבוק שלנו ולשאול/להציע שם. 

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.