כל הפרויקטים
ספרי המצוין על מגילת אסתר
הפרויקט של
תמר עילם
אמא שלי לוחצת עליי כבר שנים לכתוב ספר בעקבות הרצאתי המצוינת "מגילת אסתר - היה או לא היה?". אז הצליח לה. אני כותבת מהדורה ראשונה.
174%
38,856.5
מתוך 22,376.37
0
נותרו
178
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 20/02/2015

הקמפיין הסתיים אבל הספר עדיין ניתן לרכישה: מגילת אסתר: מאחורי המסכה.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

תקציר מנהלים: יש לי הרצאה ממש שווה על מגילת אסתר מזווית של חוקרת איראן הקדומה. אתם, שותפיי לדרך, עוזרים להוציא אותה לאור כספר, ובתמורה צוברים קארמה טובה וכן מקבלים תשורות נאות וטובות הנאה.

.

מגילת אסתר, תמר עילם גינדין

נכון לרגע כתיבת עדכון זה, 4 ימים לפני סוף הקמפיין, אנחנו ב-162% מימון!

מתחילים להתכונן לימים הבאים...

קודם כול, עדיין אפשר לקנות את הספר, להזמין הרצאות ולקבל צ'ופרים נוספים דרך הקמפיין.
זה עולה פחות מאשר מחוץ לקמפיין, וגם אתם שותפים לדרך ולא סתם לקוחות. 

המהדורה המוגבלת, שיוצאת השנה ומכוסה ע"י הרף הראשוני של 22376 ש"ח, תהיה שלמה מבחינת התוכן ומושקעת מבחינה עיצובית, ככל שמאפשרת מסגרת הזמנים. אחרי שעברנו את הרף של 27971 ש"ח, הוספתי כמה עמודי תמונות בצבע לספר, ואנחנו בעצם מתחילים לחסוך למימון שלב 2 - המהדורה הנוספת - המשויפת, המשופרת, המשוכללת והמורחבת - אחרי משובי הקהל.

כל תומכי הפרויקט הזה (כולל מי שלא שלח ידו בביזה הפעם) יקבלו עותק דיגיטלי, ומכיוון שעברנו את רף ה-33565 ש"ח, אז תוכלו גם לרכוש עותק פיזי במחיר עלות הדפסה ומשלוח. 
אם יהיה צורך בקמפיין מימון המונים נוסף כדי להוציא אותה - אז כל השותפים לדרך בקמפיין זה יקבלו שדרוג תשורות.

וכבר השנה, במהלך מרץ יתקיימו הרצאות מיוחדת לשותפים לדרך!
בת"א ההרצאה היא ב-10.3, ואם יהיו יותר נרשמים ממקומות, נפתח עוד תאריך.

בירושלים - עקבו כאן, כי אני לא בטוחה שאשלח עוד עדכונים. אומרים לי שזה מספים.

הרף הבא שלנו הוא 44752 ש"ח, אם נעבור אותו אז כל תומכי הקמפיין יקבלו את המהדורה המשופרת במתנה, אולי אפילו עם איזו השקה נחמדה בפורים תשע"ו.

ומכיוון שעברנו את ה-133 תומכים, אז אחרי פורים אני מורידה 20 קילו.

מגילת אסתר, תמר עילם גינדין

היסטוריה

בשנת 1996, ואני סטודנטית חוצפנית בשנה ב' ל-BA בבלשנות איראנית, ביקשתי ממורי ורבי פרופ' שאול שקד לתת הרצאה על מגילת אסתר בשיעור הראשון של סמסטר ב'. אני סידרתי חדר, תליתי פוסטרים בקליגרפיה בכל הקמפוס ואפיתי אוזני המן פצפוניות עם שוקולד, והוא נתן הרצאה משובחת שחפרה בפרק א' עד שיצא נפט*. בשנת 1997 שוב ביקשתי בשיעור האחרון של סמסטר א' הרצאה בסמסטר ב'. הוא נתן הרצאה על השמות במגילת אסתר. בשנת 1998 הוא החליט להעביר לי את השרביט**. 

ההרצאה הפכה להרצאת הדגל של החוג ללימודים איראנים באוניברסיטה העברית, כל עוד הייתי שם. עם הזמן*** גם התחלתי להרצות בתשלום. נתתי את ההרצאה הזו במסגרות שונות בכל אחת מהאוניברסיטות בארץ, וגם לקהל בלתי אקדמי - בחוגי בית, במעגלי לימוד, בבתי מדרש, במועדוני תרבות של יישובים נידחים יותר ופחות, במסיבות פורים של אנשים פרטיים ושל מקומות עבודה, במסיבות בר מצווה, בכיתות של הילדים שלי ביסודי, לטירוני צה"ל באמצע שומקום ועוד.

זו ההופעה הראשונה שלי בתקשורת עם סיפור המגילה. 
לא להתלהב, זה היה לפני 10 שנים ושני הריונות. אני עדיין די חכמה, מצחיקה ומעניינת, אבל הרבה פחות רזה, צעירה וחיננית.

בכל שנה - בעצם אפילו מהופעה להופעה - ההרצאה מתגבשת ומשתנה, מעולם לא נתתי אותה הרצאה פעמיים. אני ממשיכה לחקור עצמאית ולקרוא מחקרים של אחרים ומקורות ראשוניים כדי להעשיר אותה. 
מההקדמה להרצאה הזו נולדו הרצאות נוספות (כבר יש לה נינות), אבל זו עדיין הרצאת הדגל שלי.

בתמונת הפרויקט, למשל, יש שני נושאים שנכנסו להרצאה מאוחר יותר: אסתר יולדת את כורש - איור מתוך ספר בפרסית יהודית קלסית. האמונה הזאת קצת לא מתיישבת עם ההיסטוריה, כי כורש הוא סבא של אחשורוש. התמונה מתחת לאסתר היא מתוך הפגנה שהתקיימה ב-2011 מול קברי "מרדכי ואסתר הרוצחים" (כן, יש גם קצת אקטואליה. ממש קצת).

דרג מקבלי ההחלטות - הוא קבוצת התומכים בפייסבוק - החליט שתמונת הפרויקט לא תהיה תמונת הכריכה, וכעת מצביעים על הכריכה בקבוצה.

זהירות, ספוילר!

הכותרת "מגילת אסתר - היה או לא היה?" היא כותרת פופוליסטית שאני נותנת כדי למשוך קהל, אבל כדי שתתאכזבו כבר עכשיו ולא כשתקבלו את הספר, אומר שיש דעות לכאן ולכאן. אי אפשר להיות בטוחים ב-100% ללא מכונת זמן, וזה גם לא באמת משנה, כי עצם הדיון מספק לי הזדמנות מצוינת לחפור לאנשים בשכל על איראן הקדומה והקסומה ועל בלשנות - ללא ספק שני הנושאים החביבים עליי בכל העולם כולו. 

למרבה המזל, שם הספר לא מבטיח שום דבר שהספר אינו מקיים.

אבל הנה בכל זאת קישורים לספוילרים: בכתב (פרק מגילת אסתר מתוך "הטוב, הרע והעולם - מסע לאיראן הטרום אסלאמית), ובווידאו (שני חלקי ההרצאה על מגילת אסתר לקהל אינטליגנטי במיוחד).
וספוילרים מתוך הספר: 

פוסט על כוחן של נשים על אחשוורוש בדף הפייסבוק המעולה היסטוריה גדולה, בקטנה (נגיש גם ללא חשבון, בדקתי)

ספוילרים פצפונים שפורסמו בפייסבוק, לפי פרקים (גם נגיש ללא חשבון) 

פרק א - היסטורי
פרק א - לשוני/זואולוגי

פרק ב- תרבות/יהדות
פרק ג - בלשנות
פרק ד - יהדות (בערך)
פרק ה - בלשנות חופרת
פרק ו - תרבות

פרק ז - נשים, זיהוי המלכות

פוסט בלשני חופר כמו שאני אוהבת, ב"בימת אורח" בזירה הלשונית של רוביק רוזנטל.
הלל גרשוני פרסם בבלוגרשוני קופי פייסט של חומר הגלם לפרק ב' פסוקים א-ג.

(המראה הזה כבר קצת יותר עדכני)

יש אנשים שאשכרה* יושבים וכותבים כל מילה בהרצאות האלה, ויש כאלה שזוכרים מה שזוכרים, אבל אי אפשר לזכור הכול. בסוף ההרצאה תמיד שואלים האם כתבתי על זה ו/או מתי אני מוציאה ספר בעניין.

כבר כמה שנים אמא שלי לוחצת עליי להוציא את הספר "לפני שמישהו אחר ייקח לך את כל הרעיונות". אבל תמיד בתקופה הפנויה בשנה פורים נורא רחוק, ובתקופה הרלוונטית הלו"ז שלי נראה כמו בית שעבר עליו פעוט.
אז השנה יצא שחודש שבט פנוי לי לחלוטין וזה גם מתבקש מבחינה כלכלית. באדר הזה יוצא הספר.

הצוות

אני לא לבד בפרויקט:
בתי ענתי עזרה בהפקת הווידאו.
אמא שלי קוראת כל יום את מה שכתבתי באותו יום, ובסוף - את כל הספר.
יובל הוא המגיה, סדרן הדפוס של כל הספר, התמיכה הטכנית שלי כשאני מנסה לכתוב בשפה שאני לא דוברת ילידית שלה (HTML), וגם הקפלן, החותכן והכרכן של הספרים הכרוכים בעבודת יד. 
עשהאל עוזר לי גם במיקוד תוכנית העבודה וגם בהפצה ברשתות החברתיות.
האיראני המשמש כגרפיקאי ועוזר מחקר מבקש להישאר בעילום שם.

תבוא הברכה על ראש כולם! 

מגילת אסתר, תמר עילם גינדין

אמנם העליתי לכאן וידאו קצר ומושך שמתאר את הפרויקט, אבל אם אתם קהל היעד שלי אז בטח תרצו חפירה יותר מעמיקה. אפשר למצוא סרטוני וידאו נוספים - מהרצאות ומראיונות בתקשורת - באתרי המצוין. הנה עוד ספוילר:

תשורות

ומה יצא לכם מזה, אתם שואלים?

קודם כול, תדעו שאתם שותפים לדרך ועשיתם מצווה וזה. 
שנית, יש פינוקים החל מלייק לשיתוף שלכם, חיבוקים וירטואליים ואמיתיים, גישה לקבוצת הפייסבוק הסגורה לשותפים לדרך בלבד שבה אני מדווחת על התקדמויות, מפרסמת קטעים מהספר, ומתייעצת איתכם בנושאים כמו עיצוב ופורמט. כמו כן תקבלו תודה בעמוד לא נסתר באתר הספר ובדף הפייסבוק הפומבי שלי.

כשותפים לדרך בסכומים הגדולים יותר, תקבלו גם עותקים פיזיים של הספר המיוחל ושל ספרי הראשון "הטוב, הרע והעולם - מסע לאיראן הטרום-אסלאמית", הרצאות, הזמנות להשקות ולמסיבות ראש השנה הפרסי, שיעורים כמעט פרטיים בפרסית, פריטים שונים עם תודה בכתב יתדות, ואם תהיו ממש נדיבים - גם ארוחה פרסית לכם ולחמישה מחבריכם. 

והנה דוגמה לתשורה. בהמשך אעלה עוד.

מזכרות מחצר גינת ביתן המלך: קופסת גפרורים מאיראן:

תמונות של מזכרות נוספות מחצר גינת ביתן המלך אפשר למצוא בעדכון השמיני 

ספלים אטימולוגיים. צילום: ענת עילם.

ספלים אטימולוגיים. צילום - ענת עילם

מחזיקי המפתחות בכתב יתדות (בצד השני הקדשה בעברית. לא מעניין...)

חשוב לי לציין שאני מוציאה חשבוניות מס כחוק וחלק מהתשורות יכולות בהחלט להיחשב להוצאה עסקית (אם הארוחה/הרצאה היא לחברה, למשל). אם יש משהו חשוב להעיר על החשבונית (שם שונה משם התומך או ניסוח מסוים של התשורה) - אנא כתבו לי בהערות.

מטרות

כדאי שיהיה ברור: המהדורה שאפשר להוציא בטווח הזמן הזה תהיה כנראה לא לגמרי אפויה, ותישאר כמהדורה לאספנים. אמא שלי אמנם טוענת שכל מה שצריך לעשות הוא לתמלל הרצאה, והיא גם תקרא את הכול ותמשב לפני שאני שולחת לדפוס; גם אני חושבת ששלב הכתיבה עצמו יהיה מאוד קצר כי הכול כבר בראש ואני מקלידה יותר מהר ממה שאני חושבת. ואת הרוב גם כתבתי במקומות שונים. אבל העיצוב הגרפי בטוח ידרוש שיפור, ואחרי המשובים שלכם אולי גם יהיו שיפורים לתוכן. לכן מן הסתם אוציא מהדורה משופרת ומתוקנת, וכולכם תקבלו גישה לגרסה הדיגיטלית שלה.

אם הקמפיין הזה יצליח מעל ומעבר למשוער ולא אצטרך לגייס כספים כדי להוציא את המהדורה המשופרת, אז פשוט תקבלו את הספר המודפס במחירי עלות במקום במחירי השוק (בפנטזיות הפרועות שלי הקמפיין כל כך מצליח שאתם מקבלים אותה בחינם בהשקה מאוד שווה באדר ב' תשע"ו). אם כן אצטרך קמפיין נוסף, השותפים-לדרך בקמפיין הזה ייהנו משדרוג תשורות. יש לי כשנה לחשוב מה זה אומר.

היעד המקורי שהצבתי הוא פחות או יותר כיסוי עלויות הוצאת הספר + התשורות הנוספות + עמלות הדסטרט (ותאמינו לי, הם נותנים תמורה מצוינת בעבור העמלות האלה), אבל אני מפנטזת שהסכום יעבור את היעד במאות אחוזים ואוכל לקנות את האחוזה המפוארת שתמיד רציתי, או לפחות לתקן את הנזילה בגג.

למען הסר ספק - כרגע אני לא בקשר עם שום הוצאת ספרים לגבי הוצאת הספר. אם תהיה הוצאה שתתעניין ותסכים לשאת בעלויות בלי לקחת ממני את הזכויות - אני לא יכולה להבטיח שהמחיר בחנויות יהיה כזה או אחר, אבל אני כן יכולה להבטיח שאתם, שותפיי לדרך, תקבלו את הספר לפני שהוא יוצא לחנויות.

בהצלחה לי!

או כמאמר הפתגם***: מקסימום זה יצליח.

מגילת אסתר, תמר עילם גינדין

הערות שוליים

* מילה פרסית שדווקא לא נמצאת במגילה, אבל גם תהיה בספר כי מילים פרסיות בעברית זה כיף.

** אחת משלוש המילים האכדיות המסתתרות במגילת אסתר. גם עליה אכתוב בספר.

*** מילה פרסית שמופיעה במגילת אסתר. בא-רור שהיא תהיה בספר!
את הפתגם הבאתי כדי שיהיה לי תירוץ להשתמש במילה, אבל הנה יש לי הזדמנות גם להביא גאולה לעולם: בשם אומרו - דני בן יעקב.

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.