כל הפרויקטים
"חיים לרגע"
הפרויקט של
ליאת שחר
ספר עלילתי לנוער המבוסס על חייהם של תלמידי ז'12 ומורתם ז"ל, דרך הנצחה מפיחת חיים ומרתקת. "חוזרים לחיים דרך הסיפורים".
102%
101,530
מתוך 100,000
0
נותרו
351
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 28/02/2015

"חיים לרגע"

מאסון הבונים לסיפורי חיים

אנו מזמינים אתכם להיות שותפים להוצאה לאור של ספר על יקירנו, ילדי הכיתה שלא שבו לביתם.

עזרו לנו לזכרם ולהנציחם באופן חי וסוחף, ולעצמכם - לצאת למסע מרתק אל הסיפורים שלא סופרו.

מי אנחנו ומהו הפרויקט?

לקראת השנה ה-30 לאסון הבונים, אסון בו נהרגו 19 תלמידים, מחנכת הכיתה ואם מלווה, חברנו כמה מבוגרי מחזור ז' 1985 ונציגי משפחות ההרוגים, במטרה ליצור פרויקט משותף, שבמרכזו כתיבת עלילה ספרותית לילדים ונוער המבוססת על חייהם של תלמידי ז' 12 ומורתם ז"ל.

למרות השנים שחלפו, נוכחנו לדעת כי הזיכרונות מימי הנעורים שקדמו לאסון ממשיכים לפעם בנו: חיי כיתה תוססים, חברויות, מעשי קונדס, מי אוהב את מי, מסיבות ושירים. את כל אלה, ברצוננו לספר ולהחיות.

אנו מוצאים כי זוהי דרך הנצחה ראויה למי שהיו ילדים במותם, לתקוות שנקטעו ולתמימות שחלפה. הילדים יצאו לטיול בר מצווה ולא שבו, אך אנו מאמינים שהסיפורים שלהם, המלווים את המשפחות ותלמידי השכבה, ראויים לחיות!

איך עושים את זה?

לשם כתיבת הספר יצרנו קשר עם ליאת לידה-סנדומיר, סופרת ומטפלת בהבעה וביצירה, אשר נכונה לצאת עימנו למסע. ליאת, בעבודתה ובכתיבתה, מייחסת חשיבות עליונה לאפשרות לפתוח את שערי הזיכרון, ולהוציא מן החושך לאור, סיפורים הלכודים בזמנים שחלפו.

יחד עם ליאת גיבשנו את הרעיון כי הספר ילווה את התלמידים והמורים בבית הספר בשנה שקדמה לאסון: חיי הנערים והנערות המתחילים את לימודיהם חטיבת הביניים, נשזרים אלה באלה בהווי הכיתה, ויחד הם מתוודעים להתאהבויות ראשונות, קנאות, סודות ואכזבות, חלומות, חברויות שנרקמות, וצחוק.

אלו יתבססו על עבודת תחקיר נרחבת ויסופרו מתוך זיכרונות אותנטיים, באופן יצירתי וספרותי: הספר יתמקד בדמויותיהם של התלמידים ובחוויות שנקרו בדרכם, ופנס הדמיון יאיר את מה שלא סופר ויסייע לפיתוח העלילה.

פסקה לדוגמא:

            צלצול נשמע. נערים ונערות רצים לכל עבר, והכיתות נראות דומות זו לזו, איזו מהן הכיתה שלי, מתבלבל דביר. "מכאן!" מושכת אותו יד דקיקה. מאחוריו נערה נמוכת קומה שאינו מכיר, שערה הארוך אסוף לאחור בצמה ומבליט את עיניה השחורות, היפות, שמחייכות אליו. שפתיה אומרות דבר מה, אך הרעש במסדרון הולך וגובר.

 "מה?"הוא שואל.

"אנחנו מאחרים להכתבה בערבית." היא צועקת.

"מי את?" הוא שואל, נבוך.

"קוראים לי..." קולה נבלע בהמולה.

"יאירה?"

"ליאורה," היא צוחקת ואוחזת בידו. דביר משפיל מבטו, כף ידה חמה והיא מושכת אותו בחוזקה, "בוא כבר."

הפרויקט של כולנו

אנו חושבים שמצאנו דרך מכבדת, שפורצת את גבולות הטראומה האישית ותדבר ללב רבים.

אנו מאמינים כי ליצירה ספרותית אפקט תרפויטי-אמנותי עבור כל אלה שאסון זה כרוך בחייהם ומלווה אותם כמעט שלושים שנים. זהו ניסיון לגעת בפצע הפתוח שלנו בפרט, של העיר פתח תקווה ושל החברה ישראלית בכלל, כל זאת באופן רגיש, חומל ומפיח חיים. זהו ניסיון ליצירת פתח לתקווה למשפחות יקירנו ולנו, הנושאים בלפיד הזיכרון.

אולם לא פחות מכך, אנו רואים בספר, פרויקט קהילתי. המסע המרתק אל הסיפורים שלא סופרו, יעורר עניין בקרב אנשים רבים - בקרב מי שזוכרים את האסון, בקרב מי שחווה אובדן אישי ולאומי אחר, ומעגלי העניין הולכים ומתרחבים.

הספר יפנה לילדים ונוער צעיר ויספר את סיפורנו באופן מרתק ובשפה קולחת ועדכנית לבני נוער היום. באופן זה הספר יפנה לכולם! סיפורי החיים של ילדי הכיתה יקומו לתחייה, יפגישו את הנוער הצעיר עם סיטואציות המוכרות להם מחייהם, וכל ילד וילדה שיקראו את הספר, ימצאו עניין והזדהות עם הגיבורים.

בדרך זו, הסיפורים כדרכם מתמיד, יצרו גשר המחבר בין מי שאינם עוד לבין בני הנוער היום, גשר הנשען על משאבים של החיים ולא על זיכרון הטראומה, הטרגדיה והמוות.

אנו מוצאים כי זוהי דרך התמודדות בריאה מול הכאב והטראומה המלווים אותנו מזה שלושים שנים.

תמיכתכם חשובה לנו!

תהליך העבודה בפרויקט ועלויותיו שונים מהפקת ספרים אחרים. ראשית, פנינו לסופרת שאינה חלק מאיתנו הבוגרים, שתוכל לכתוב את הסיפור ברגישות ואמפטיה וולא מתוך מעורבות רגשית. חומרי העלילה יישענו על זיכרונות אמיתיים של חברים, בוגרים ובני משפחה, ולכן עם תחילת העבודה, יידרשו שעות תחקיר ארוכות וראיונות עומק עם בוגרי חטיבת ביניים ברנר, ועם בני משפחות.

תחקיר זה יהווה כמו יציאה למסע בזמן לעבר הסיפורים המקופלים בזיכרונות כך שהעלילה תהא מבוססת כמידת האפשר על דמויות התלמידים ועל אירועים אותנטיים מחייהם, אשר בהם ישתלבו מתח, דמיון והרפתקה שמן הבידיון. לאחר השלמת הכתיבה, יועבר הספר לעריכה מקצועית ולתהליכי הפקה ושיווק, בהם נוטלים חלק אנשי מקצוע שונים והם כרוכים בעלויות רבות. ומכאן אנו זקוקים לתמיכתכם, על מנת להמשיך בתהליך.

נציין כי כל רווחיו של הספר, אם יהיו, יוקדשו למטרות פילנתרופיות.

אנו זקוקים לתמיכתכם!

בלעדיה לא נוכל להשלים את הפרויקט.

רק ביחד נוכל להשיב את הסיפורים לחיים!

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.