כל הפרויקטים
סדנאות צילום לילדי הנגב
הפרויקט של
פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי
סדנאות הצילום בכפרים הבלתי מוכרים מעניקות לילדי הכפרים ידע וכישורים בצילום בכדי שיוכלו לתעד את חיי היומיום בכפריהם שנתונים תחת סכנת הריסה.
103%
20,510
מתוך 20,000
0
נותרו
233
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 22/10/2014

בואו לתמוך בפרויקט סדנאות הצילום של פורום דו-קיום בנגב ולהפוך את הסדנאות המתוכננות לחופשת החורף הקרובה למציאות.

הצלמות והצלמים שמשתתפים בפרויקט ומעבירים את הסדנאות אמנם מגיעים בהתנדבות, אבל כדי לקיים את הסדנאות הקרובות, אנו זקוקים לתמיכתכן/ם. ללא התמיכה שלכן/ם לא נצליח לקיים את הסדנה!

לחצו כאן לצפייה בתמונות שתוכלו לקבל כגלויות ופוסטרים מתוך סדנת הצילום שערכנו בכפר א-סיר.

למי מיועדות הסדנאות?

מדי שנה, עורך פורום דו-קיום בנגב סדנאות צילום שאורכן עשרה ימים מלאים בשני כפרים בדואים בלתי מוכרים בנגב, במהלכן לומדים הילדים כיצד להשתמש במצלמה, מקבלים הכשרה בסיסית בצילום ויוצאים לתעד את החיים בכפרם. אחד התנאים המכריעים לקיומן של הסדנאות, הוא האפשרות לתת לילדים את המצלמות שבהן הם התנסו בצילום בסיומה של הסדנא, כדי שיוכלו להמשיך ולתעד את חייהם וליישם את הידע שצברו.

ילדי הכפר אלסירה במהלך הסדנא שנערכה בכפרם

ילדי הכפר אלסירה במהלך סדנת הצילום שערכנו בכפר

מי מעביר את הסדנאות?

את כל ימי הסדנא מעבירים צלמים וצלמות מקצועיים וחובבים שמגיעים בהתנדבות, וחושפים את הילדים מדי יום לעולם הצילום. את הסדנא מרכזת יוסרה אבו כף, בימאית סרטים ורכזת פרויקט הצילום של פורום דו-קיום בנגב.

מהם כפרים בלתי מוכרים? 

בנגב ישנם כ-35 כפרים בדואים בלתי מוכרים, בהם מתגוררים כ-73 אלף תושבים. הכפרים הבלתי מוכרים הם יישובים שמדינת ישראל אינה מכירה בהם, חלקם נותרו במקומם עוד קודם להקמת המדינה, ואחרים הועברו במהלך שנות ה-50 על ידי הממשל הצבאי אל מיקומם הנוכחי. תושבי ותושבות הכפרים הללו מתגוררים בכפרים בהם השירותים הממשלתיים הם מועטים ולרוב לא ניתנים כלל, ובכל הכפרים אין כלל תשתיות. בנוסף, בשל העדר ההכרה והתכנון נתונים תושבי הכפרים למדיניות הריסות הבתים של המדינה, שמובילה להרס של מאות בתים מדי שנה. למידע נוסף על הכפרים הבלתי מוכרים: Dukium.org/maps

ולמה דווקא צילום?

מתוך ההבנה שהצילום הפך לאחד הכלים המרכזיים והחזקים ביותר לתיעוד המאבק בפרט והחיים בכלל, ולאור דרישתם העיקשת של הילדות והילדים לקחת את המצלמות לידיהם שלהם ולצלם בעצמם, החלטנו לערוך את סדנאות הצילום, המעניקות לילדים את כלל הכלים להם הם זקוקים על מנת לצלם בעצמם תמונות שמספרות את סיפורם שלהם. בעצם דרישה זו של הילדים, הם הופכים עצמם מאובייקט מצולם לסובייקט המצלם בעצמו את הדברים המשמעותיים בעיניהם, ומעניקים לנו את האפשרות לראות את המציאות ולהבינה מנקודת מבטם שלהם.

ילדי הכפר ואדי אל-נעם צופים בתצלומיהם בתערוכה בנמל תל-אביב

מה הערך המוסף כאן?

במהלך השנים האחרונות הולכת וגוברת ההבנה כי הצילום, ככלי למחאה ולחשיפת הפרה של זכויות, אינו מנת חלקם של צלמים מקצועיים בלבד. יותר ויותר פעילים וארגונים מבינים, כי מתן כלים בסיסיים לצילום וחלוקת מצלמות, מאפשרים לאוכלוסיות המנהלות מאבק לתעד את מאבקן ולצלם את חייהן שלהן, שלרוב נעלמים מעין המצלמה. פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, בשיתוף עם ועדי הכפרים הבלתי מוכרים בנגב, צלמים ישראלים ובינלאומיים, מעביר מזה מספר שנים סדנאות צילום לילדים בנגב, שתוצריהן משרתים את מאבקה של הקהילה ומוצגים בתערוכות בארץ ובחו"ל.

מה עושים עם התמונות?

סדנאות הצילום מולידות תוצרים מדהימים, המוצגים בתערוכות ברחבי הארץ והעולם, המעניקים לצופה ולו לרגע, אפשרות להסתכל על הנגב ועל מאבקה העיקש של הקהילה הבדואית, דרך נקודת מבטם של הילדים החיים בו. בנוסף, אנו משלבים את התמונות בלוח השנה התלת דתי ולשוני שלנו, ומשתמשים גם בו להעלאת מודעות למצבם של הכפרים הבלתי מוכרים.

עמוד לדוגמא מתוך לוח השנה החדש

עמוד לדוגמא מתוך לוח השנה החדש

רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.