כל הפרויקטים
צבי נרקיס - אותיות עבריות
הפרויקט של
יהודה חפשי
כתיבת מונוגרפיה הסוקרת את מפעל חייו של גדול מעצבי האותיות העבריות - צבי נרקיס. בספר מאמרים מחקריים ותצלומים נדירים משלבי העיצוב של הגופנים.
141%
70,480
מתוך 50,000
0
נותרו
325
תומכים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 29/06/2014

פרויקט המחקר אודות גוף העבודה האדיר של בכיר מעצבי הגופנים העבריים - צבי נרקיס ז"ל, עלה לאתר "הדסטארט" ב 1 באפריל. ב-4 באפריל עבר הפרויקט את 50% מיעד התקציב שהוגדר, וכעבור 16 בלבד גויס הסכום במלואו. הישג מדהים זה ממחיש את חשיבותו ונחיצותו של המחקר עבור קהל קוראים רחב ומגוון. המחקר שייצא לאור כספר על פי הצפוי בתחילת 2016, יתורגם לאנגלית עבור קוראים רבים הצמאים למידע בנושא האות העברית ונסיבות עיצובה. על מנת לאפשר תרגום המחקר בסמוך ככל הניתן לסיום כתיבתו בעברית, השתנה יעד התקציב ל- 80,000 ש"ח. השתתפותכם חיונית ביותר להשגת היעד החדש!

ליבת המחקר תעסוק כאמור בהבנת ההקשרים התרבותיים, ההסטוריים והלאומיים בעיצוב הגופנים, הבולים, שטרות הכסף והכרזות של נרקיס. חשיפת ההקשרים והבנת השפעתם על תהליך העיצוב ותוצריו מרתקת את הציבור הישראלי, ואולי אף יותר, היא מרתקת קהל רחב בחו"ל שאינו בקיא באקלים המקומי שבו התקיימה תופעה ייחודית זו. 

---

במשך למעלה משנה נהגתי לפגוש אחת לשבוע את צבי נרקיס בביתו שבירושלים, במטרה להעמיק את הידע אודות ההיבטים השונים בעבודתו, תהליכי המחקר שערך כבסיס לעבודת העיצוב, והקשרי הזמן והתרבות שבהם פעל. במהלך המפגשים ערכתי תיעוד מצולם של הארכיון העשיר והמקיף שיצר. בתום המפגשים נאספו למעלה מ- 3,000 תצלומי-גלם, חלקם נדירים שטרם ראו אור, וכן תיעוד בוידאו הכולל כ-120 שעות וידאו גולמי. תוך כדי התוודעות לאיכויותיו הנדירות ולהיקפו האדיר של הארכיון שהותיר נרקיס ז"ל, הלכה והתעצמה ההכרה בחשיבות של הוצאתה לאור של מונוגרפיה זו.

בואו להיות שותפים במימוש פרויקט ייחודי ורב-חשיבות זה ולסייע בתמיכתכם בהוצאתו לאור של הספר והחומרים שהותיר אחריו צבי נרקיס ז"ל, כמו כן במידה והדבר יתאפשר, יש בכוונתי להוציאו לאור גם במהדורה באנגלית, מתוך הנחה שקוראים רבים מתחום העיצוב וקהל מתעניינים רחב שאינו ישראלי, עשוי למצוא עניין רב בספר השופך אור על תופעה חד פעמית ויוצאת דופן זו.

הספר בוחן את עבודתו של צבי נרקיס בעיצוב הגופנים שהפכו לחלק מהקאנון העיצובי במהלך העשורים האחרונים, ביניהם נרקיס בלוק, נרקיס קלאסי, נרקיסים, נרקיס תם, נרקיס חדש ועוד. כולם מבטאים את תחיית האות העברית ברוח חזונו של אליעזר בן יהודה, מחייה השפה. הפרקים המחקריים מתמקדים ברקע האידאולוגי והטכנולוגי שעמדו בבסיס גיבוש צורת האותיות שעיצב נרקיס, והשפעתן על העיצוב הגרפי בישראל. פרקים אלה יעסקו בהרחבה גם בחלקו של הידע המעשי והתיאורטי הרב שהיה בידי נרקיס בקליגרפיה עברית ובהיסטוריה של התרבות היהודית, כבסיס לעיצוב הגופנים שיצר.

פרקים נוספים יתמקדו בעיסוקו של נרקיס בעיצוב כרזות, בולים, מטבעות ושטרות כסף עבור בנק ישראל, כולם אמצעים להנכחת הערכים הלאומיים ולביסוסם בידי הממסד השלטוני במדינה בראשית דרכה.

הספר יכיל גם חלקים תיעודיים, בהם תכתובות ומסמכים רלוונטיים, כמו גם תיעוד של מחקר חזותי מקיף שערך נרקיס בספריה הלאומית במפעל הפליאוגרפיה לאורך יותר משנתיים, שבו למד את סגנונות הכתב השונים בני מאות שנים מצפון אפריקה, תימן, מרכז ומערב אירופה.

חלק מיוחד בספר יוקדש לשני פרויקטים אדירי היקף שיזם נרקיס - עיצוב גופן חדש ל-2 ספרי תנ"ך ועיצוב הספר כולו: תנ"ך כתר ירושלים ותנ"ך חורב.

בנוסף ניתן להתרשם מכתבה שעשו עלינו בכלכליסט